CAT6 Network Kablosu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

CAT6 Network Kablosu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

CAT6 Network Kablosu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Network kablosu bilgisayarlar, yönlendiriciler ve diğer ağ bileşenler arasında haberleşmeyi ve veri aktarımını sağlayan kablolardır. Ağların kullanım alanına göre UTP, STP, koaksiyel ve fiber optik gibi çeşitli türde kablo kullanılır. Uygun kablonun seçiminde ağ yapısı oldukça önemlidir.

Yerel ağ bağlantısı için genellikle Cat5, Cat6 VE Cat6e gibi kablolar kullanılıyor. Daha büyük ve daha hızlı veri aktarımı için fiber optik kablolar tercih ediliyor.

CAT6 Kablo Nedir?

CAT6 Kablo, Ethernet tabanlı bilgisayar ağlarında kullanılan ve gigabit hızında veri taşıma kapasitesine sahip çift bükümlü bir UTP kablodur. CAT6, 250 MHz’e kadar performans sağlar ve 100 metreye kadar kullanılabilir.  CAT6 kablolar 1000 Mbps veya 10 Gbps veri transferi yapabilir. CAT6e kablo, Cat6 kablonun iletim frekansını iki katına çıkarmak için üretilmiştir. Cat6e kablonun iletim frekansı 500 MHz’dir.

CAT6 kablo; CAT3, CAT5 ve CAT5e kablolar ile uyumludur. Cat6 kabloların içerisinde 4 çift korumasız bükümlü bakır tel RJ45 jack yer alır. Birçok Ethernet ağı tarafından desteklenen CAT6 standardı aralarında 10BaseT, 100Base-TX, 1000 Base-T ve 10GBase–T uygulamalarını destekliyor. CAT6 kablolar, kendinden bir önceki standart olarak üretilen CAT5 kabloların CAT5/5e standartlarıyla geriye dönük şekilde tamamen uyumlu çalışabiliyor.

CAT6 Kablonun Özellikleri Nelerdir?

CAT6, genellikle internet için kullanılan bir kablo çeşididir. Özellikle yüksek performans isteyenler Cat6 kablo tercih edebilirler. CAT6 kablo ile 10 Gbps’e varan yüksek bir performans elde etmek mümkündür. CAT6 kablodan yüksek performans alabilmek için 100 metreden fazla kullanmamak gerekir. 100 metreden fazla kullanıldığı takdirde performans düşüklüğü yaşanacaktır.

CAT6, RJ45 denilen konektörler kullanılır. Fiyat bakımından CAT5 kablo türlerinden daha pahalı olan bu kablo türünü yüksek performans ve yüksek veri aktarımı isteyenler tercih etmelidir. Özellikle oyuncular tarafından tercih edilen bu kablo türü yüksek hız değerlerine ulaşır. CAT6 kablonun Ethernet kartı ve modemle uyumlu olması dikkat edilmelidir. Eğer kablo Ethernet kartı ve modem ile uyumlu olmazsa yüksek performans elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

CAT6 Kablo Nerelerde Kullanılır?

CAT6 kablo günümüzde genellikle internet bağlantısı için kullanılıyor. Ancak CAT6 kablo sadece internet bağlantısında değil güvenlik sistemleri ve telefon sistemlerinde de tercih ediliyor. Günümüzde CAT5 kablolarının kullanıldığı her alanda uyumlu şekilde çalışabilen bu kablo ile yüksek boyutlu hızlara ulaşmak mümkün oluyor.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif