DWDM Nedir? Nerelerde Kullanılır?

DWDM Nedir - Nerelerde Kullanılır

DWDM Nedir? Nerelerde Kullanılır?

DWDM, genel olarak “Dense Wavelength Division Multiplexing kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından meydana gelmektedir. Türkçe karşılığı ise yoğun dalga boyu bölmeli çoğullama olarak ifade edilmektedir. Kendine özgü bir sisteme sahip olan DWDM yöntemi ile bilgi aktarımını karışıklığa neden olmadan sağlayabilirsiniz.

DWDM sistemi çoğunlukla tek fiber optik kablo üzerinden birden çok bilginin taşınmasını sağlayan özelliklerle kullanıcı karşısına çıkar. Günümüzde kullanılan fiber optik kabloların bant genişliği genel olarak sınırsız kabul edilebilir. Mevcut olarak kullanılan fiber optik sistemlerde yer alan en yüksek hız 1 Gbps, 10 Gbps, 100 Gbps şeklinde sıralanmaktadır.  Bu nedenle, çok fazla bilginin tek bir kablo üzerinden iletilmesi maliyet ve pratik açısından oldukça önemlidir.

DWDM sistemleri temel anlamda farklı bilgileri farklı dalga boyu kullanan taşıyıcılar üzerinden geçirerek iletim sağlamaktadır. DWDM yönteminde her bir işaret farklı bir dalga boyu üzerinden geçer. Bu nedenle iletim esnasında aksaklık ve karışıklık gibi durumlar oluşmaz. Farklı dalga boyları söz konusu olduğu için aynı kablodan iletilen diğer bilgiler birbirini etkilememektedir.

DWDM sistemin çalışma prensibini ifade etmek için FM radyo örnek gösterilebilir. Günümüzde pek çok bölgeden birçok radyo yayını yapılmaktadır. Radyo dinlemek isteyenler kendine uygun radyo frekansını ayarladığında sadece ilgili frekans aralığını duymaktadır. Burada radyo diğer frekanslardan gelen işaretleri filtrelediği için kullandığınız frekansı hiçbir şekilde etkilememektedir.

Radyo örneğinde olduğu gibi DWDM sisteminde de her bir işaret için faklı frekansta dalga boyları kullanılır. Bu sayede, birçok alıcı kendine uygun bilgilere kilitlenmiş olur. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte DWDM sistemlerine duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

DWDM Sisteminin Avantajları Nelerdir?

DWDM sistemi gelişmiş özellikleri ile pek çok avantajı beraberinde getirir. Bu sistem sayesinde tek bir fiber kablo çifti üzerinden daha fazla veri oldukça hızlı bir şekilde taşınabilir. DWDM genel olarak çok sayıda veriyi yüksek hızlı taşıma desteğinin yanı sıra, yüksek kapasiteli link kurulumuyla da ön plana çıkar.

Genel olarak DMDW sistemi diğerlerine kıyasla daha ekonomik bir veri aktarımı sağlar. Bunun yanı sıra, çoklu verileri ekonomik bir şekilde iletmenize de katkıda bulunur.

Optik anahtarlama ve yönlendirme teknolojisi kullanılan DWDM sistemleri ile oldukça güvenilir bir şekilde aktarım yapılabilir.

DWDM sayesinde daha az sayıda fiber desteği kullanarak güçlü sistemlere sahip olabilirsiniz.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif