Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir? Nasıl Çalışır?

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir - Nasıl Çalışır

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir? Nasıl Çalışır?

Güvenlik duvarı olarak bilinen Firewall, ağ ve bilgisayar sistemleri arasındaki güvenliği sağlayan donanımsal sistemleri ifade eder. Firewall gelen-giden tüm ağ trafiğini kontrol eder ve cihazınıza yapılabilecek herhangi bir saldırı anında engelleme başlatır.

Ağ trafiğini belli bir protokol dahilinde koruyarak, cihazınıza ya da ağınıza gelebilecek saldırılara karşı koruma sağlar. Tüm kurallar Firewall çerçevesinde belirlenir ve akış dışında kalan durumlara güvenlik duvarı tarafından karşılık verilir.

Firewall, bir ağ üzerinde bulunan güvenlik hattının ilk savunma adresidir. Güvenli iç ağlar ve internet üzerinden gelebilecek dış ağlara karşı Firewall duvar görevi üstlenir. Firewall, belirlenen tehditleri filtreleyerek tanımlanmayan ağların engellenmesini sağlar.

Firewall, çalışma şekli ve gelişmiş güvenlik sistemleri ile siber saldırılara karşı gereken savunmayı sağlamış olursunuz. Özellikle, şirket ve ofis gibi hizmet ağlarında tam güvenlik için Firewall gerekli bir sistem olarak bilinir.

Firewall Türleri Nelerdir?

Şirket ve kurumlara güvenli bir ağ desteği sağlayan Firewall birçok türe sahiptir. Firewall çeşitleri yapılarına ve mimarisine göre farklı türlere ev sahipliği yapar. Buna göre, yapısal firewall seçenekleri donanımsal ve yazılımsal olmak üzere iki ayrı şekilde tasarlanır.

Mimarisine göre ise; statik paket filtre Firewall, devre seviyesi Firewall, dinamik paket, filtre Firewall, proxy destekli Firewall ve melez Firewall şekilleri bulunur. Farklı sistemlere entegre olabilen Firewall türleri ağınıza en uygun seçenekleri bir arada sunar.

Firewall Neden Gereklidir?

Gün içinde işiniz gereği birçok uygulama ve internet sitesi kullanmanız gerekir. Girdiğiniz birçok site standart olarak güvenlik hizmeti sunsa da bazı anlarda siber güvenlik açıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yaptığınız işe bağlı olarak internet kullanım şekliniz ve yoğunluğunuz değişiklik gösterebilir. Çalışma alanınıza göre kullanıcılarınız ve çalışanlarınız çeşitli siber saldırılarla karşı karşıya kalabilir. Çeşitli siber saldırılara karşı koyabilmeniz için firewall desteği almanız gerekir.

Firewall, birçok alandan gelebilecek saldırılara karşı açık olmanızı sağlar. Başta dışarıdan gelen saldırılar olmak üzere, içeriden oluşan yetkisiz girişlere de Firewall ile karşı koyabilirsiniz. İstemsiz olarak ağınıza bulaşacak virüs ve benzeri zararlı oluşumlar için Firewall etkin bir koruma sağlar.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif