Modemlerin Genel Özellikleri

Modemlerin Genel Özellikleri

Modemlerin Genel Özellikleri

Modem telefon hatları üzerinden internete bağlanmaya yarayan cihazlara verilen isimdir. Sayısal verileri bu hat üzerinden geçirerek cihazların anlayabileceği şekle dönüştürür. İnternete bağlanmak isteyen her kullanıcı için modem olmazsa olmazdır. Modemlerin genel özellikleri ise şu şekildedir:

Voice Özelliği

Voice özelliği sayesinde modemi bir telesekreter olarak kullanabilirsiniz. Çok işlevselliği olan bir santral görevi yapan bu sistemde voice özelliğinin aktif hale getirilebilmesi için özel yazılımların olması gerekir.

Veri Sıkıştırma

.text uzantılı dosyaların gönderimi sırasında veri sıkıştırılması önemlidir. Bu sayede zaman kazanılmış olur. Bu tür dosyaların gönderimi sırasında 3–4 kat daha hızlı bir transfer işlemi sağlanır. Bu özelliği modemin donanımı ve içerdiği yazılım tarafından desteklenebilir. Donanım tarafından desteklenmiş olan veri sıkıştırma, yazılım tarafından desteklenene göre daha yüksek performansa sahiptir.

Faks Gönderme ve Alma

Modemler üretildikten sonra sürekli bir gelişim içerisine girmiş, faks gönderme ve alma özelliği de modemlere eklenmiştir. Ancak bazı modemlerde bu özellik bulunmaz. Özellikle şirketler için faks gönderip alma özelliğine sahip olan modemler her zaman önemlidir. Windows işletim sisteminde faks kendi sürücülerini yazıcı halinde dönüştürerek yüklenmiştir. Bunun için bu işlemcide yapılması gereken tek şey, yazı programı üzerinde hazırlanan dokumanı faks programının yüklenmiş olduğu yazıcıyı seçerek göndermektir.

Hata Düzeltme

Modem üzerindeki hat kalitesinin düşük olması ya da hatta meydana gelen bir hata verilerin kaybolmasına neden olabilir. Bu hataların denetlenebilmesi için modemin hata düzeltme özelliğinin olması gerekir.

Modem Nasıl Çalışır?

Modemin çalışma şekli, verilerin ses sinyallerine veya sesin verilere dönüştürülerek aktarımının yapılmasını sağlamaktır. Bir modem için örnek verecek olursak en iyisi ses bant modemidir. Yani kişisel olarak kullanmış olduğunuz bilgisayarlardaki veriler telefon kanalının ses frekansı aralığında elektriksel sinyale çevirir. Bu sinyaller hat üzerinden taşınır ve alıcı durumdaki başka bir modem tarafından dijital bir veri haline dönüştürülür. Bu sayede istenilen bilgi gönderilmiş olur.

Modem Türleri

Kablosuz Modemler: Standart görevlerini kablo gerekmeden yapabilen cihazlardır.

ADSL Modemler: Yüksek hızda internet erişimine olanak sağlayan cihazlardır.

VDSL Modemler: Uzak mesafelere çok hızlı internet erişimine imkan tanıyan cihazlardır.

İkinci el network ürünleri için vardata.com.tr web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu