Router Nedir? Router Ne İşe Yarar?

Router Nedir - Router Ne İşe Yarar

Router Nedir? Router Ne İşe Yarar?

Türkçe kullanımı ile “yönlendirici’ olarak tanımlanan router, ağların birbiriyle güvenli bir biçimde haberleşmesini sağlamak amacıyla kullanılan cihazlardır. Farklı ağlar arasındaki iletişimi sağlayan bu cihaz bilgi alışverişine olanak tanıyan istasyondan istasyona taşınmasında önemli rol oynamaktadır.

Router Nedir?

Router, farklı cihazları veya ağları birbirine bağlayan ve ağ trafiğini yönlendiren cihazlara verilen isimlerdir. İki istasyon arası verilerin sorunsuz şekilde iletilmesi ve verinin teslim edileceği yolun belirlenmesi için router cihazları kullanılır.

Router bağlantı kurduğu tüm cihaz ve ağlara IP adresi atayarak bu elemanları tanımlar. Router sayesinde ağdaki bilgisayarlar yollarını bulur ve bu ağdaki IP paketleri diğer ağa taşınır. Router kullanıldığında mesafe fark etmeden farklı IP gruplarındaki iki veya daha fazla eleman birbirlerine bağlanabilir.

Routerların internet bağlantısı için işlem kapasiteleri oldukça geniştir. Gelen veriyi sadece bir ağa yönlendirmekle kalmıyor, veri paketlerini inceleme, görüntüleme ve aktarma işlemlerini yerine getirir. Router internet bağlantısı sunmamaktadır. Routerların internete bağlanabilmesi için modeme bağlanması gerekmektedir. Router cihazlarında bulunan Ethernet yuvaları ile modeme bağlanır. Böylece, Routerlara bağlı olan diğer bilgisayarlar da internete erişim sağlar.

Router Ne İşe Yarar?

Router birden fazla ağ bağlayabilir ve bu ağlar arasındaki ağ trafiğini yönlendirir. Ev ağınızdaki yönlendiriciniz bir internet bağlantısı ile özel yerel ağınız arasında köprü görevi kurmaktadır.

Aynı fiziksel internet bağlantısı üzerinden birkaç cihazı internete aynı anda bağlamanıza ve yerel ağ üzerinde birbirleriyle iletişim kurmasına olanak sağlar. Ayrıca tüm bağlı cihazlar için koruma sağlar ve ağdaki hangi cihaza hangi verilerin iletildiğini takip eder.

Router Cihazın Modemden Farkları

Router ve modem cihazlarının temel farkı, router yerel ağları birbirine bağlar. Ancak tek başına internet erişimi sağlamaz. Modem ise internet erişimi sağlayan cihazlardır. Routerın internete ulaşması için modeme bağlanması gerekir. Router, bağlı olan her cihaza farklı bir IP atamış olsa da bu cihazlar internete erişirken modeme atanmış olan internet ağının IP adresini kullanmaktadır.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu