Veri Merkezi Özellikleri Nelerdir?

Veri Merkezi Özellikleri Nelerdir

Veri Merkezi Özellikleri Nelerdir?

Veri merkezleri bir başka deyişle datacenter olarak adlandırılır. Gelişmiş özellikleri beraberinde getiren veri merkezleri içerisinde özel kabinlerin ve bilgisayarların yer aldığı bir sisteme sahiptir.  Geniş bir depolama alanı sunan veri merkezleri belli çalışma alanları için büyük önem taşır.

Veri merkezleri genel olarak birden fazla malzemenin bir araya gelmesi ile oluşur. Buna göre veri merkezlerini meydana getiren parçalar özel iklimlendirme tipleri ile ağ çeşitlerinin kullanıldığı ve serverların bulunduğu alanlar olarak sıralanabilir. Datacenter olarak bilinen veri merkezleri geniş hizmet ağı ile firmalar ve firmaların web serverları tarafından sıklıkla kullanılır. Veri merkezleri sayesinde firmalar ücret karşılığında verilerini başka bir yerde barındırabilir.

Günümüzde geniş yer kaplayan veri merkezlerinin sunucuları sorunsuz bir çalışma desteği ile karşısına çıkar.  Her ne kadar veri merkezleri sorunsuz ve kesintisiz bir sisteme sahip olsa da temelde karmaşık süreçlerden geçer. Genel olarak veri merkezleri paylaşımlı ve paylaşımsız seçeneği ile hizmet verir. Kullanım amacına bağlı olarak veri merkezlerini paylaşımlı ya da paylaşımsız olarak tercih edebilirsiniz. Paylaşım yapmaya imkân tanıyan veri merkezleri sadece barındırma hizmetinin yanı sıra paylaşım desteğini de beraberinde getirir.

Veri merkezleri geniş depolama alanı sunarken yedekleme avantajını da beraberinde getirir. Bilgilerin depolanması, organize edilmesi, kullanılması ve düzenli aralıklar ile yedeklenmesi başta olmak üzere pek çok işlem veri merkezlerinde standart olarak gerçekleştirilir. Tek bir servis için kurulmuş olan paylaşımsız veri merkezlerine ek olarak yanı sıra daha fazla sunucuya yer veren paylaşımlı seçenekler de mevcuttur.

İhtiyaçtan doğan veri merkezleri gelişmiş bilgisayarlardan oluşmaktadır. Veri merkezleri standart olarak belli adımları sağlaması gereken bir hizmet alanıdır.  Özellikle güvenlik noktasında veri merkezleri üst düzey seçenekler sunar. Verileri en iyi şekilde koruyan ve depolayan veri merkezleri bu özelliği ile geniş alanlarda hizmet verir.

Veri Merkezi Standartları

Datacenter olarak adlandırılan veri merkezleri her şeyden önce veri merkezlerinin barındırdıkları web sunucuları için 7/24 hizmet vermektedir. Kesintisiz bir hizmet sunmasıyla bilinen veri merkezleri bu özelliği sayesinde daha fazla alanda kendine yer bulmaktadır. Veri merkezleri altyapı olarak Tier sınıflandırma sistemi ile denetlenerek kesintisiz hizmet desteği vermektedir. Bu noktada datacenterlar Tier denetlemesini standart olarak bulundurmalıdır.

Datacenter standartları şeklinde ifade edilen Tier standartları farklı altyapı seçeneklerini beraberinde getirir. Buna göre, veri merkezine ait alt yapı yatırımları işletmeye yönelik olarak değişiklik gösterebilir.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu