Ağ Anahtarları – Switchler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağ Anahtarları - Switchler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağ Anahtarları – Switchler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kısaca özetlemek gerekirse, iki bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan ve bağlantıyı kuran ağ cihazlarına “switch” denir. Bağlı olduğu bilgisayarların haberleşmesini sağlayan switch kelimesinin Türkçesi ise “ağ anahtarı“dır.

Cihazlar arasındaki iletişimi kurmak için ağ kartına takılan bir kablo ile Switch birleştirilir. Böylece iki ve daha fazla bilgisayar ile istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda printer gibi diğer ağ elemanları da switch ile birleştirilebilir.

Kullanım Alanları

Catalyst 6500 13slot chassis20RUno PSData centerlar, büyük ağlar bulunan şirketler, ofisler, internet kafeler ve çeşitli network cihazları kullanılan sistemlerde switchler kullanılır.

Switchler ile kurulan sistemler iki ve daha fazla bilgisayarın birbiri ile iletişim kurması sağlarken olarak ağ zerinde paylaşılan dosya üzerinde işlem yapabilmesini sağlar.

Nasıl Çalışır?

Switch anahtarlama yöntemi ile çalışmaktadır. Cihaza gelen her veri iletim kanallarına ayrı bir yol ile aktarılır. Ağ cihazları ve bilgisayarlar birbirine kablolar yardımı ile portlar üzerinden bağlanılır.

Switch Çeşitleri

Küçük ofisler ve evlerde çeşitli amaçlar için 4’lü uygun fiyatlı switchler satın alabileceğiniz gibi karmaşık network sistemlerinde kullanılmak üzere daha kapsamlı ve çok portlu switchler satın alabilirsiniz.

4 portlu, 8 portlu, 16 portlu, 24 portlu ve 48 portlu 2.el switch fiyatları için ilgili kategorideki ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu