Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok işlemi bilgisayarlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Her geçen gün kendini yenileyen teknoloji, bize bilgisayarlar üzerinden hemen hemen her işimizi yapabilme olanağı sunuyor. Hele ki, evde kalmamız gereken şu günlerde tüm işlemleri online platforma aktarmış durumdayız. Bu durum da internet ve bilgisayar kullanımına bağımlılığı artırıyor. Günümüzün önemli bir kısmını bilgisayar başında geçirmemize sebep oluyor.

Saatlerce bilgisayar kullanmak aynı zamanda ciddi enerji tüketimine neden oluyor. Özellikle evde olduğumuz şu günlerde elektrikte tasarruf hem çevre hem de elektrik faturası açısından önemli bir konudur.  Buna bağlı olarak, bilgisayar enerji tüketimi nasıl azaltılabilir? sorusu akla gelebilir. Bilgisayarda tasarruf yöntemlerini sizler için derledik.

İlginizi Çekebilir -> İkinci El Bilgisayar Ürünleri

Bilgisayarda Enerji Tasarruf Yöntemleri

Monitörün parlaklığını azaltın

Monitör parlaklığının yüksek olması yüksek enerji anlamına gelir. Bu nedenle, monitörünüzün parlaklığını kısmanız, daha az enerji tüketimini ağlayacaktır. Ayrıca, düşük seviyede ışık kullanımı göz sağlığı açısından daha faydalıdır. Bilgisayar başında saatlerce geçirildiğini göz önünde bulundurursak, gözleriniz ekrana bakmaktan yorulacaktır. Sürekli ekrana bakmak gözlerinizin de bozulmasına sebep olabilir. Bu nedenle, loş ışıkta bilgisayar kullanmak hem enerji tasarrufu hem de göz sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

LCD monitör kullanın

Günümüzde artık birçok kullanıcı LCD monitör kullanmaya başladıysa da hala CRT tipi monitör kullanan sayısı da az miktarda değil. Tüplü monitör olarak adlandırılan CRT monitörler, LCD monitörlere göre çok daha fazla enerji tüketir.  LCD monitörler, açık moddayken geleneksel monitörlere göre ortalama yüzde 50-70 daha az enerji kullanır. Bu nedenle, LCD monitör tercih etmeniz enerji tasarrufu açısından önemlidir.

İlginizi Çekebilir -> İkinci El Monitör

Bilgisayarınızı enerji tasarruf modunda kullanın

Monitörünüzü, bilgisayarınız belli bir süre çalışmadığı takdirde enerji tasarruf moduna geçecek şekilde ayarlamalısınız. Denetim masasında yer alan Power Options (Güç Seçenekleri)  bölmesinden ayarlayabilirsiniz. Bu durumda, bilgisayarınızı kullanmadığınız anlarda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı kullanmayacaksanız kapatın

Bilgisayarınızı açık bırakıp uzun süre başka işlerle meşgul olmak yerine, bilgisayarınızı kapatmalısınız. Bilgisayarınızı kapatmazsanız kullanmadığınız halde ortalama 100 watt enerji harcar. Sürekli kullanım açısından bilgisayarı açıp kapatmak doğru bir yöntem olacaktır.

Bilgisayarın fişini çekin

Bilgisayarınızı kapalıyken fişini çekmeniz de elektrik tasarrufu sağlayacak yöntemler arasındadır. Elektronik ürünler kapalı olmasına rağmen fişi takılı olduğu için enerji tüketebiliyor. Kullanmadığınız halde elektrik faturanız yüksek gelebiliyor. Bunun önüne geçebilmek ve enerjide tasarruf sağlayabilmek için kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınız fişten çekmelisiniz. Böylece, elektrik faturalarında tasarruf sağlayabilirsiniz. Enerjide tasarrufun aynı zamanda çevreyi korumaya katkısını da es geçmemek gerekir.

Şarj Aletlerini Fişten Çekin

Bilgisayarınız veya elektronik aletlerle ilgili sık yapılan hatalardan biri, elektronik cihaz tamamen şarj olduktan sonra cihazı şarjdan çekmemizdir. Oysaki çekmediğiniz takdirde enerji tüketmeye devam ederler. Bu nedenle, bilgisayarınız şarj olduktan sonra elektrikle ilişkisini kesmeniz tasarruf açısından faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızda kullanmadığınız programları kapatın

Arka planda birçok programın açık olması, cihazın fazla enerji tüketmesine neden olur.  Bu nedenle sadece kullandığınız programın açık kalması, diğer programların kapatılması tasarruf için gereklidir. Gereksiz çalışan program olup olmadığını kontrol etmek için Ctrl-Alt-Del tuşuna basarak Task Manager (Görev Yöneticisi) bölmesini kullanabilirsiniz.

Aslında basit adımlarla bilgisayarınızda enerji tasarrufunu sağlayabilir ve gereksiz enerji kullanımından kaçınabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yukarıdaki adımları izlemek olacaktır. Bilinçli bir şekilde enerji tasarrufunu yönetmemiz çevre açısından da son derece önemlidir. Unutmayın, tasarrufla hem bütçenizi koruyacak hem de çevreye verilen zararı azaltmış olacaksınız.

İhtiyacınız olan tüm ikinci el teknolojik ürünler için https://ikincielaliyoruz.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu