Dizüstü Bilgisayarınızın Performansını Artıracak Yöntemler

Dizüstü Bilgisayarınızın Performansını Artıracak Yöntemler

Dizüstü Bilgisayarınızın Performansını Artıracak Yöntemler

Yıllar geçtikçe dizüstü bilgisayarınızın performansında düşmeler görebilirsiniz. Fakat birtakım ufak dokunuşlar yardımıyla dizüstü bilgisayarınızın performansını arttırmak oldukça kolay bir hal alacaktır.

Dizüstü bilgisayarınızın yani laptopunuzun performans, hız düşüşü bazı zamanlarda oldukça can sıkıcı bir hale bürünebilmektedir. Özellikle bilgisayar üzerinden işlerimizi halletmemiz gereken bir iş ya da etkinlik yürütüyorsak bu performans düşüşü taviz verilemeyecek bir konuma ulaşmaktadır.

Bu düşü azaltmak veya engellemek için birtakım önlemler alabiliriz. Bu önlemleri uygulayabileceğimiz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler; bilgisayarınızı temizlemek, cihaz donanım kontrolü yapmak, gereksiz uygulama kaldırmak ve antivirüs programı indirmek olarak sıralanabilmektedir.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayarın temizlenmesi yöntemi birçok değişken paradigmaya bağlıdır. Öncelikle dizüstü bilgisayarınızın kaç yaşında olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Laptopunuzu ne zaman aldınız, laptopunuzu en son ne zaman temizlediniz gibi birtakım bilgilere sahip olmanız büyük önem teşkil etmektedir. Fakat eğer laptopunuzu yatakta kullanmayı tercih ediyorsanız ya da bilgisayarınız ile çalışırken yemek yiyorsanız dizüstü bilgisayarınızın belirli aralıkla temizlenmesi gerektiğini bilmeniz tavsiye edilir.

Dizüstü Bilgisayarınızdaki yavaşlamanın nedenini bulmak için menü çubuğunun üstüne gelerek sağ tıklama yapın görev yöneticisini açınız, performans kısmına gelerek toz tutan aparatların, donanımların CPU mu, hard disk mi, RAM mi olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Cihazınızın Donanımlarını Sıklıkla Kontrol Edin

Tüm teknolojik aletlerde, cihazlarda olduğu üzere laptopların da bir ömür sınırı bulunmaktadır. Ancak bu donanımlarının ömürlerini var olan sürelerinden daha uzun hale getirmekte kullanıcısına bağlı olmaktadır.

Bu durumda da üç potansiyel çözüm bulunmaktadır. İlk çözüm yöntemi disk birleştirmedir. Bu işlemi genellikle Windows arka planda gerçekleştirmektedir. İkinci çözüm yöntemi ise artık kullanmadığınız ya da artık işinize yaramayacak olan uygulamalarınızı laptopunuzdan kaldırmaktır. Üçüncü ve son alternatif ise eski HDD’nizi SSD ile değiştirmektir. Böylelikle daha hızlı bir donanım elde etmeniz kolaylaşmış olacaktır.

Gereksiz Uygulamaları Dizüstü Bilgisayarınızdan Kaldırın

Hemen hemen aynı görevleri üstlenen veya aynı işler için kullanılabilen uygulamalarınız varsa bur durumda en mantıklı yöntem en çok işinize yarayan dışındaki uygulamaların kaldırılması yöntemidir. Çünkü; bu yöntem sayesinde bilgisayar hafızanızda daha çok yer kalacaktır ve bilgisayarınızın hızlandığını gözlemleyebileceksiniz.

Bir diğer yöntem ise örneğin; düzenli olarak kullanmadığınız ve sıklıkla işinize yaramayan ama yine de kaldıramadığınız uygulamaların otomatik güncellemelerini kapatmaktır. Böylelikle bilgisayar arka planında çalışan birçok gereksiz güncellemeyi kaldırmış ve bilgisayarınızın daha az yorulmasını sağlamış olursunuz.

Dizüstü Bilgisayarınıza Antivirüs Programı İndirin

Dizüstü bilgisayarlarınızın performansını yükseltmek için yapılacak bir diğer alternatif ise antivirüs programları yüklemektir. Çünkü; bazı zamanlarda siz fark etmeseniz bile girdiğiniz sitelerde ve uygulamalarda fark etmeden bastığınız veya kabul ettiğiniz bazı şeyler aracılığıyla bilgisayarınıza bir virüs girebilmektedir. Siz bu virüsün girdiğini fark etmediğiniz için de bilgisayarınızdaki özel dosyalara girebilir, bilgilerinizi alabilir ve doğal olarak da üçüncü taraf bir yazılım olmasından kaynaklı olarak bilgisayarınıza zarar vererek yavaşlamasına neden olabilmektedir.

Her ne kadar Windows sıkı bir şekilde kendisini optimize etse de kullanıcılar olarak sizler de bu tarz ufak dokunuşlar yardımıyla, cihazınızın performansını artırabilir ya da düşmesine mani olabilirsiniz.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu