Dizüstü Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

Dizüstü Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

Dizüstü Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

Dizüstü Bilgisayar ile Televizyona bağlayabilmek için genelde HDMI kablosu kullanılır. Bunun kullanılması ile daha az gecikmesine ve kaliteli bir görüntü sunmasını sağlar. Bununla birlikte bilgisayarın sesini televizyona aktarabilmesini sağlar.

Dizüstü Bilgisayardaki görüntüyü televizyonu aktarabilmek için hem bilgisayarda hem de televizyonda HDMI portu olmalıdır. Böylelikle HDMI kablosu bir girişi bilgisayara, diğer bir girişi de televizyondaki HDMI giriş kısmına takılması gereklidir. Bu sayede bilgisayardaki ekran görüntüsünü televizyona aktarmış oluruz.

Dizüstü Bilgisayarda HDMI Giriş Fazlalığı

Eğer bilgisayardaki ekran televizyona aktarılmadıysa, fazladan HDMI girişi var olduğundandır. Bundan dolayı hangi girişe takılı olduğuna dikkat edilmelidir. Televizyon kumandasındaki giriş düğmesine basınız. Oradan HDMI numaraları çıktığında, bilgisayarı hangi HDMI numarası girişine bağlıysa onu seçiniz. Böylelikle sıkıntı yaşamadan bilgisayardaki görüntü Televizyona aktarılması gereklidir.

Dizüstü Bilgisayarda Görüntü Sıkıntısı

Bununla birlikte görüntü ekrana sığmıyorsa; masaüstüne sağ tıklayıp, ‘Görüntü ayarlarını’ seçip, Monitör kısmında ‘Algıla’ seçeneğine basılır. Oradan televizyonu aramayı çalıştırıp, açılan pencerede 1 ve 2 etiketli karelerden 1 olana tıklandıktan sonra ‘Tanıla’ya basılacaktır.

Masaüstü Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

Masaüstü bilgisayarı Televizyona görüntüyü getirebilmek için kullanılan yöntemler DVI veya VGA kablolarla yapılır. DVI VE VGA Bilgisayar ve Televizyon üzerindeki girişlerin aynı olmasında dolayı kablonun iki ucu aynı girişe sahip olmalıdır. Bazen Televizyonlarda VGA girişi Computer IN ya da PC IN olarak etiketlenmelidir.

VGA kablosunun iki ucu kulaklık ucuna benzeyip 3.5mm erkek uç bulundurur. Kablonun bir ucu Masaüstü bilgisayarın kasadaki yeşil renkli girişe ve diğer ucu Televizyonun ses girişine takılması gerekir. Sonrasında Televizyon kumandasından Giriş düğmesine basıp Televizyona VGA ya da DVI olarak ayarlanır. Böylelikle artık bilgisayardaki ekran Televizyona bağlanır.

Masaüstü Bilgisayarda Görüntü Sıkıntısı

Eğer ekranın görüntüye sığmıyorsa masaüstünden sağ tıklanıp, ‘Görüntü ayarları’ seçilip, açılan monitör kısmında ‘Algıla’ kısmına basılır. Bu sayede Televizyonu aramaya çalışıp, Açılan pencerede 1 ve 2 etiketli karelerden 1 olana tıklayıp ‘Tanıla’ya basılması gereklidir. Böylelikle bilgisayarın monitörü ve televizyonun hangilerinin atandığı görülür.

Sonrasında ‘Birden çok ekran’ menüsüne tıklayıp, ekran görüntüsü özelleştirilebilir. Özelleştirildikten sonra ‘Uygula’ya tıklanmasıyla istenildiği gibi özelleştirilmiştir. Böylelikle bu aktarılma işi de tamamlanmıştır.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif