Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır

Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlar için olmazsa olmazlardan biri olan ekran kartı, bilgisayarların performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle, güncel olması bilgisayarın performansı açısından önemlidir. Ekran kartı güncellemesi için yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Ekran kartı, işlemcide işlenen bilgilerin görselini ekrana aktaran ve görüntü alınmasını sağlayan temel donanım parçalarındandır. Ekran kartı diğer adıyla grafik kart işlemcide işlenen bilgileri doğrudan monitöre aktardığı için hızlı olmak zorundadır.

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı ya da grafik kartı olarak adlandırılan donanım parçasının görevi, bilgisayardaki görüntüyü işleyip, monitöre aktarılmasını sağlamaktır. Günümüz teknolojisinde ekran kartları gerek hızı gerekse sunduğu kaliteli sonuçlar ile ön plana çıkıyor. Ekran kartı veriyi hızlı işlemesiyle doğru orantılı olarak daha yüksek grafikli oyunlar ve daha yüksek performans elde edilebiliyor.

Ekran kartları, aynı zamanda görüntünün kalitesini de belirliyor. Günümüz bilgisayarlarında görüntü kalitesini belirleyen etmenlerden biri ekran kartı diğeri de monitördür. Monitörünüz iyi bir görüntü sunmuyorsa, ekran kartınız ne kadar gelişmiş olursa olsun iyi bir görüntü elde edilmeyecektir.

Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Ekran kartı güncellemesi yapabilmek için öncelikle ekran kartı modelinizi öğrenmeniz gerekiyor. Ekran kartı modelini öğrendiğinizde bilgileri bir yere not etmeniz ve ona göre güncelleme adımlarını izlemeniz gerekir.

İlk olarak Başlat düğmesine basın ve çalıştır bölümünü tıklayın.

Daha sonra DXDİAG konutunu çalıştırmak için dxdiag yazıp ardından Başlat düğmesinin en üstündeki dxdiag simgesini tıklayın.

Daha sonra bir pencere açılacaktır. Burada Evet bölmesine tıklayın. Bu, Windows ekran türünün tanınmasını ve yeni bir pencere açılmasını sağlar. Açılan bu pencerede Ekran sekmesine tıklayın.

Ekran sekmesine tıkladıktan sonra Aygıt bölümüne erişiyoruz. Aygıt bölümünde yazılı olan bilgileri bilgisayarımızda takılı olan ekran kartı bilgileridir. Bu kısımda hem teknik özelliklere dair detaylar hem de ekran modeline ait genel bilgilere ulaşmış oluruz.

AMD Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle AMD Radeon sitesine giriş yapın. Ardından üst bölmede bulunan Driver & Support bölümüne tıklayın. Buradan ekran kartı modelinizi seçin.

Karşınıza çıkan ekranın sol tarafından güncelleştirmeleri kontrol edin. İndir bölmesine tıklayarak en son güncellemeyi indirir.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.  Tüm bunların yanında, AMD Driver Autodetect programını bilgisayarınıza kurabilir, cihazınız için uyumlu ekran kartı yazılımını otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

Nvidia Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Nvidia GeForce resmi web sitesine giriş yapın. Ortada yer alan sürücüler sekmesine tıklayın. Buradan hangi grafik kartına sahipseniz onu seçin. Ardından karşınıza çıkacak güncel sürümlerden en güncel olanı bularak indirin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sürücüyü çalıştırarak güncelleme işlemini sonlandırabilirsiniz. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak ekran kartınızı hazır hale getirebilirsiniz.

İntel Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

İntel Driver & Support Assistant yazılımını indirerek yazılımı çalıştırın. Yazılımı bilgisayarınıza kurduktan sonra yazılımın bilgisayarınızı taramasına izin verin. Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızdaki bütün İntel ürünlerin güncellemesi ile karşılaşacaksınız. Download all updates bölümünü ya da ekran kartını seçerek güncellemeye devam edin ve kurulumun bitmesini bekleyin.

İşlemleri sırasıyla tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak güncelleme işlemini sonlandırabilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda sistem geri yükleme aracını kullanarak bilgisayarınızı güncelleme önceki hale getirebilesiniz.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu