GPS Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır?

GPS Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır

GPS Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır?

GPS; bir yörünge dâhilinde bulunmakta olan kişilerin nereden olduğunun belirlenmesi için gereken sinyal alışverişinde kullanılmaktadır. Uydular ile insanlar arasında bulunan uzaklığın tespit edilmesini sağlamaktadır. Böylece nerede iseniz yeriniz kesin doğru bir şekilde bulunabilmektedir. Uyduların göndermekte olduğu sinyaller o kadar küçüktür ki, normal şartlar altında kolay algılanabilecek gibi değildir ancak GPS bunu rahatlıkla algılayabilmektedir ve alıcılarını harekete geçirmektedir.

GPS Hakkında Genel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri; GPSi geliştirmiş olan ülkedir. Günümüzde herkes kullandığı cep telefonlarında ve navigasyon cihazlarında GPS’ten yardım almaktadır. Artık günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur. Bulunulan konumu bizlere bildiren bir araçtır. Eğer GPS’in cep telefonlarında kullanması gerekiyorsa harita bilgilerinin yüklenmiş olması gerekmektedir. Dünyanın çevresine bakılacak olursa toplamda 24 tane GPS uydusu hareket etmektedir. Bu 24 tane GPS uydusunun da 18 tanesi çalışır bir durumdadır.

GPS’in İşlevleri

GPS uyduları güneş enerjisi ile işlev göstermektedir. Eğer güneş tutulması olursa bunun sonunca oluşacak olan enerji kesintilerinde yedek olan batarya ile çalışmaya devam edebilmektedir. Yer, zaman bilgisi gibi gerekli olan bilgileri sunabilmektedir. Bu yüzden bir yerde kaybolma fikri olabildiğince aklınızdan çıksın. GPS sistemlerine bakıldığında önceden çoğunlukla radyo istasyonlarının nerede olduğunu söyleyebilmek için kullanılmaktayken şuan daha farklı birçok alanda kullanılmaktadır. Eğer sinyal akışı da elverişliyse o zaman kullanımı açısından hiçbir sorun yoktur.

GPS’in Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılmaktadır? 

Eğer bir hedef sinyali varsa bunu kullanan araç GPS’tir ve hedef olan nesne neyse onun şuan nerede olduğunu size kolay bir şekilde belirleyecektir. Anlık olarak güncel bilgiler veren GPS sistemi düzgün bir şekilde işlev göstermektedir. İlk olarak bakıldığında kullanım amacı sadece askeri amaçla olmuştur. Karanlık bir yerde askerlerin belli olmayan eşyalarını belirlemektedir. Nasıl harita üzerinden konumlar belirlenebiliyorsa oranın fotoğraflarının eklemesi de yapılabilmektedir. Keşif ve devriye görevi olanların rahat bit şekilde hareket edebilmesi için yanlarından ayırmayacakları araçtır. Oluşan bir tehdit varsa izlenip ona göre önlem alımı sağlanmaktadır.

https://vardata.com.tr 

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu