WAN Bağlantısının Avantajları Nelerdir?

WAN Bağlantısının Avantajları Nelerdir

WAN Bağlantısının Avantajları Nelerdir?

WAN bağlantısı günümüz internet kullanıcılarını internete girmelerini sağlayan ağ bağlantısının adıdır. Bu ağlar yerel alan ağlarının birbirine bağlanması ile oluşan geniş kapsamlı ağlardır. En geniş WAN bağlantısına internet ağı örnek gösterilebilir.

Modem Üzerinde Bulunan WAN Portu Ne İşe Yarar?

Modemlerde bulunan WAN portu, cihazın internete bağlanmasını ve cihaz üzerinden başka bir cihaza internetin dağıtılmasını sağlamaktadır. Mesela, internete telefon hattı yerine hızlı bir modem aracılığıyla ulaştığınızı varsayarsak, bu hızlı modemden gelen kablo sahip olduğunuz modemin WAN portuna takılacaktır. Sonuç olarak telefon hattı girişine ihtiyaç duyulmayacaktır. Komşunuzun internetini kullandığınız takdirde de yine komşunuzun modeminden çıkan kabloyu kendi modeminizin WAN portuna bağlamanız gerekecektir. Diğer LAN portlarına da evinizde bulunan, internete bağlanabilen diğer cihazları bağlayabilmeniz mümkündür. WAN portu üzerinden aktarılan veriler, router’da bulunan firewall ve yönlendirme işlemlerinden geçerek LAN portlarına dağıtılmaktadır. Bu sayede diğer cihazlarınızı LAN portlarına bağlayarak internete giriş yapabilirsiniz.

Bu uygulamayı belli başlı durumlarda hayata geçirebilirsiniz. Mesela, evinizde modem bağlantısı yapılmış bir internet hattı bulunuyor. Elinizde de WAN ayarlarını yapabileceğiniz 4 portlu bir modem var. Alt katta bulunan televizyonunuzu ve yazıcınızı da internete bağlamak gibi bir isteğiniz var. Böyle bir durumda yapmanız gereken, internete bağlı modemden çıkan Ethernet kablosunu alarak, alt kattaki modemin WAN portuna takmaktır. Daha sonra alt katta bulunan modeminizin marka ve modeline göre WAN ayarlarını kolayca yapabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra alt katta bulunan modemin üzerinde yer alan 4 portta da internet sinyali bulunacak. Bu sinyal sayesinde ister televizyonunuzu ister yazıcınızı isterseniz de her ikisini birden internete rahatça bağlayabilirsiniz.

WAN Bağlantısının Avantajları

WAN bağlantısı daha az maliyetlidir. Verimliliği artırır, esnek ve erişilebilirdir. Bant genişliğini geliştirebilir. Artana ğ trafiğini yönetebilir. İşle ilgili önemli uygulamaların hizmet dışı kalma sürelerini azaltır. Daha fazla kullanıcıya ağ içerisinde barındırabilir. İş esnekliğinde maksimizasyon sağlar. İşlerin dijital ortamda yürütülebilmesi, standart olacak şekilde tam entegre bileşenlerden meydana gelen ağlara, IP iletişimleri ve mobilite benzeri çözümleri basit bir biçimde ekleyebilir. Birleştirilmiş veri ağlarına kolayca geçiş yapabilir. Ağ hata toleransını geliştirebilir.

WAN Tasarlama Seçenekleri Nelerdir?

WAN’ların kullanım amacı, LAN ve benzeri ağları birbirine bağlayarak bir yerdeki bilgisayar ve kullanıcıları başka yerdeki kullanıcı ve bilgisayarlara bağlayabilmektir. Pek çok WAN, tek bir organizasyon için kurulduğu için oldukça değerlidir. İnternet servis sağlayıcılarına ait WAN’lar ise bir organizasyonun LAN portunu kullanarak internetle bağlantı kurmaya yaramaktadır.

WAN’lar kurulumunda daha çok kiralık devreler kullanmaktadır. Kiralık devrenin uçlarından biri yönlendiriciyi WAN’a, diğer ucundaki kablo göbeğini LAN’a bağlanır. Fakat kiralık devreler pahalı olduğu için kimi zaman devre veya paket anahtarlama gibi yöntemlere başvurarak WAN kurulabilmektedir.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif