Türkiye’de Elektronik Ödemelerde Yeni Dönem Başlıyor!

Türkiye’de Elektronik Ödemelerde Yeni Dönem Başlıyor

Türkiye’de Elektronik Ödemelerde Yeni Dönem Başlıyor!

Türkiye ödeme sistemleri anlamında birçok ülkenin önünde yer alıyor ve birçok farklı teknoloji ile tüketicilerine kolaylık sunuyor. Son yıllarda kullandığı teknolojiler ile büyük bir ilerleme göstermeye ek olarak ödeme sistemlerinde getireceği yeniliklerle tüm dünya genelinde yakından takip ediliyor.

Günümüzde yapılan ödemelerin birçoğu artık sanal ortamlardan gerçekleştiriliyor ve bunun için banka kartları kullanılıyor. Geliştirilen yeni teknolojiler ile de daha geniş bir kapsamda tüketicilerin ödeme yapabilmesinin mümkün olması hedefleniyor.

Güvenli Ödeme Sistemleri

Güvenli ödeme sistemlerinin yürürlüğe girmesi ile şirketlerin daha geniş kapsamlı işlemler yapabilmesi hedefleniyor. Özellikle işletmelerin belirtilen kuruluşları kullanarak, hazırlanacak yazılım ve cihazlar ile kolay yoldan deme yapabilmesinin önünün açılacağı söyleniyor. Bu yöntem sayesinde özellikle küçük esnafın satışlarında ciddi bir artış olması bekleniyor. Bununla birlikte özellikle bireysel girişimcilerin de çalışmalarında hız kazanması ve sektörde büyüme göstermeleri hedefleniyor.

Ödeme Süreçlerinde Kısa Süre Avantajı

Yeni gelecek teknolojik sistemin ödeme için ayrılacak süreyi de yarı yarıya kısaltması bekleniyor. Alışverişler için ayrılan tahsilat süresini yarıya indirecek olan yeni uygulama ile birlikte hem tüketicilerin zamandan tasarruf etmesi sağlanacak gibi görünüyor hem de özellikle iade süreçlerinde meydana gelen müşteri mağduriyetinin ortadan kalkmasına yol açılıyor.

Standart ödeme yöntemlerinde ödeme için gerekli koşulların oluşturulması, evrakların hazırlanması, düzenlenmesi, muhafaza edilmesi ve tüketiciye iletilmesi gibi süreçler için ayrılan zamanların hiç birisi yeni sistemde bulunmayacak. Zamandan tasarrufun yanı sıra yeni sistem ile birlikte kâğıttan da ciddi bir tasarruf söz konusu olacak.

Cep Telefonu ile Ödeme Kolaylığı

Yeni sistemin temelleri arasında cep telefonlarının pos cihazı olarak kullanılabilir olması bulunuyor. Bu şekilde yazar kasa görevi gören cep telefonu üzerinden her türlü ödemenin kısa sürede yapılması ve tüketicilerin istediği sürede dilediği ürüne sahip olması planlanıyor. Yerel sektörlerde hızlı bir büyüme kaydedecek olan bu sistem için kullanılacak yeni cihazlarla birlikte uygulamada yer alan işletmelerin de iki katına ulaşması bekleniyor.

1 Eylül’de resmi olarak başlaması beklenen yeni ödeme döneminin en kısa sürede tüm sektörlerde kullanılabilir hale gelebilmesi için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu