Network Interface Card Nedir?

Network Interface Card Nedir

Network Interface Card Nedir?

Network interface card bilgisayarların internete bağlanmasında etkin rol oynayan ve gerekliler listesinde yer alan kart olarak tanımlanabilir. Temel anlamda network interface card internete bağlanmak içim kullanılan temel ve zorunlu parçalar olarak bilinir. Aynı zamanda bu kart medya için de bir çeşit bağlantı sağlama işlevi görmektedir.

Network interface card kısaca “NIC” olarak olarak ifade edilir. Genel olarak network interface card içerisinde standart bir kontrol yazımı yer alır. Aynı zamanda bu kartın ethernet kontrolleri için de Media Access Control denilen MAC adreslerinin desteği gerekliler listesinde yer alır.

Bilgisayarınızda ağ üzerinden herhangi bir işlem yapmak için bazı izinler gerekir. Söz konusu iznin sağlanması için gereken desteği NIC sağlamaktadır.

LAN adaptörü olarak bilinen network interface card bilgisayar ve network kablosu arasında yer alan arabirim olarak ifade edilebilir. Network interface card önce bilgisayardaki bilgiyi kabloya daha sonra kablodakini de bilgisayara göndermektedir. Bu noktada bilgisayar ile ağ kablosu arasındaki akış network interface card kontrolünde gerçekleşir.

Genel olarak bilgisayara bağlı bir biçimde network interface card yapısı değişiklik gösterir. Buna göre kullanılacak bilgisayarın mimarisi baz alınarak ISA, EISA, Micro Channel ya da PCI bus yapısını görmeniz mümkündür.

Network interface card kendine özgü bir çalışma şekli ile kullanıma sunulur. Buna göre network interface card, network ile seri ancak bilgisayarla paralel olarak haberleşme sağlar.

Network Interface Card Gelişimi

Geçmişte büyük boyutlar halinde karşınıza çıkan network interface card günümüzde çok daha pratik bir yapıya sahiptir. Bu sayede kolay bir şekilde network kartını takabilir ya da çıkartabilirsiniz.

Notebook ve diğer taşınabilir bilgisayarlar için network kartlarını kredi kartı boyutunda bir yapı ile tasarlanır. Bu sayede network kartını pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Genel olarak cihazla uyumlu olan bu kartların harici versiyonlarını da görmeniz mümkündür. Network interface kart temel anlamda masaüstü bilgisayarlara özel üretilmiş olan PCI Ethernet kartlara alternatif olarak tasarlanmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte network interface kart yapı ve özellik bakımından pek çok yeniliği de beraberinde getirmektedir.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu