Host Bus Adapter (HBA) Nedir?

Host Bus Adapter (HBA) Nedir

Host Bus Adapter (HBA) Nedir?

Host Bus Adaptor (HBA) aslında disk erişimi için kullanılan SCSI-3 protokolünü dönüştüren bir PCI kart olarak işlev görmektedir.

Storage ile sunucular arasına çekilen fiber optik kablolar ile çok yüksek okuma/yazma oranlarına sahip olmamıza olanak sağlayan adaptörlerin genel adıdır.

HBA, ethernet kartının sahip olduğu MAC adresi gibi üzerinde World Wide Name (WWN)’e sahiptir. Host Bus Adapter SCSI ve Fibre Channel (FC) olarak iki şekilde bulunmaktadır. Yedeklemeler için SCSI HBA kullanılır. Storage işlemleri için FC HBA kartı kullanılır.

Host Bus Adaptor Ne İşe Yarar?

HBA sunucuların depolama birimleri ve Storage lar fiber hızla bağlanmasını sağlayan SCSI-3 protokolünü dönüştüren bir PCI kart görevi görmektedir. Network Interface Card (NIC) gibi çalışan ama fiber kablolar aracılığıyla internete değil de Storage lara bağlanan kartlar Sadece 4 Gb/s hızla değil 150.000 IOPS yükü de taşır Latency tarafında en üstün topolojı FC yapısıdır. Ama ortamınızda 5000-8000 arası bir IOPS yükü varsa hiç FC yapıya girmeden, iSCSI ile de yapılabilmektedir. Openfiler yazılımsal bir emulator olduğu için biraz daha düşük performans gösterebilmektedir.

HBA kartlar sayesinde sunuculara harici disk üniteleri ve yedekleme üniteleri ekleyebilirsiniz. Disk ünitesi sunucunuza fiziksel olarak bağlı olmasa bile HBA üzerinden sanki fiziksel bir depolama aygıtı bağlamış gibi kullanılır. Böylece sadece depolama hizmeti veren firmalardan Storage kiralayıp sunucumuzu HBA kart sayesinde Storage ile bağdaştırarak veri yedekleme ve alan genişletme yapabilirsiniz.

Büyük verilerin yedeklenmesi için yüksek veri trafiğine izin veren HBA kartların SCSI-3 ve iSCSI protokolünü destekleyenleri mevcuttur.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif