Ethernet Kartı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Ethernet Kartı Nedir-Ne İşe Yarar-Nasıl Çalışır

Ethernet Kartı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Bilgisayar kullanıcılarının işi kolaylaştıran ve hızlandıran birçok donanım cihaz üzerinde standart olarak yer alır. Geçmişte ise bilgisayar kullanıcılarının bazı standart donanımları sonradan eklemesi gerekiyordu. Gelişen teknoloji ve bilgisayar sistemleri ile birlikte artık pek çok donanıma temel parçalar listesinde erişmeniz mümkündür.

Bilgisayarlara sonradan takılan ve önem arz eden parçalardan biri olan ethernet kartı da bu sürece dahil olan donanımlar arasındadır. Günlük kullanımda sıklıkla karşınıza çıkan ethernet kartı en basit ifadeyle bilgisayar ağlarında, bilgisayar ile iletişim kurmanızı sağlayan sistemleri barındıran bir kart olarak tanımlanabilir. Genişleme yuvalarına takılarak kullanılan ethernet kartı pratik ve etkili bir kullanıma sahiptir.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar çeşitlerinin tümünde ethernet kartı standart olarak bulunur. Dizüstü bilgisayarlarda ethernet kartı PC cart soketinde yer aldığı için ek bir işleme ihtiyaç duyulmaz. Masaüstü bilgisayarlarda ise genişleme yuvaları üzerinden ethernet kartı takılabilir. Ethernet kartı günümüzde bilinen özelliğine ek olarak farklı avantajları da beraberinde getirir. Özellikle bağlantı şekli ile ağ arabirim kartı ve network kartı olarak aynı parçadan yardım almanız mümkün hale gelir.

Ethernet kartları yapı olarak birden fazla kablo çeşidini beraberinde getirir. Çeşitli kablo desteği sayesinde ethernet ile bilgisayarlardaki bilgilerin aktarımı çok daha kolay bir hal alır. Genel anlamda ethernet kartları kendine ait bir seri numara ile kullanıma sunulduğu için kartları kolayca ayırt edebilirsiniz. Söz konusu ethernet kartın üzerinde bulunan seri numaralar aynı zamanda MAC adresi olarak adlandırılır.

Ethernet Kartı Çalışma Prensibi

Ethernet kartları temelde kolay bir çalışma şekline sahiptir. Aynı zamanda etkin bir kullanıma sahip olan ethernet kartları çalışma esnasında verileri paketlere bölerek belli bir işlem sırası ile ilerler. Buna göre ilk basamak ethernet kartının aldığı bilgilerle başlar. Ardından ethernet kartı aldığı bilgileri ağ çıkışındaki kabloya gönderir. Bu işlemle birlikte ethernet kartının iletişimdeki rolü ortaya çıkmış olur. Ethernet kartı ile iletişim sağlanırken MAC adresine ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra alıcının MAC adresi, iletilen veri ve CRC kodu da eksiksiz bir şekilde bulunmalıdır.

Ethernet kartı için ayrı bir önem taşıyan CRC kodunun temel görevi iletilen verinin bozulup bozulmadığını kontrol etmektir. Bu kart üzerinden yapılan tüm gönderimlerden önce portta yer alan kablonun sağlamlığı kontrol edilir. Buradaki kablo boş ise ethernet kartı üzerinden gelen veriler işleme alınır. Ethernet kartı üzerinden gönderilen verinin karşıya ulaşmasıyla CRC kodu aynıysa veriler kabul edilir.

https://vardata.com.tr/ 

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu