İyi Bir Laptopun Teknolojik Özellikleri Nasıl Olmalı

İyi Bir Laptopun Teknolojik Özellikleri Nasıl Olmalı

İyi Bir Laptopun Teknolojik Özellikleri Nasıl Olmalı

Gelişen teknoloji ile birlikte birçoğumuz laptop ihtiyacı duyarız. Piyasada aradığınız tüm özelliklerde laptop bulmanız mümkündür. Peki, size sorun çıkarmayacak şekilde bir laptop tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerekir?

İkinci el laptop alım satımı için : https://vardata.com.tr/ikinci-el-bilgisayar-alim-satimi/

Kullanım Amacı

Laptopun kullanım amacı teknolojik özelliklerini belirlerken ilk dikkat etmeniz gereken husustur. Laptop sadece iş için kullanılacaksa ucuz yollu bir bilgisayar işinizi görecektir. Tabi yaptığınız işin niteliğini de unutmamak gerekir. Sadece Office programları ile işinizi görebiliyorsanız söylediğimiz husus geçerlidir. Fakat grafik tasarım programları ya da Photoshop gibi grafik tasarım programları ile ilgili bir mesleğiniz varsa bilgisayar özelliklerinin de iyi olması gerekir. Grafik ve mühendislik programlarını sorunsuz çalıştırması için laptop işlemcisinin i3, i5 ve i7 olmasında fayda vardır. Bu işlemcilerin 2 üzerinde olması da uygun bir seçim olacaktır.

Ekran Boyutu

Kimi insanlar büyük ekranlı laptopları tercih ederken kimisi de taşıma anlamında ergonomik tasarımlardan hoşlanırlar. Laptopun kullanım amacı insanların yanında taşıyabileceği, yani iş için kullanacakları bir ekipman olması sebebiyle 11-12 inch ekran boyutunda laptopların tercih edilmesi daha uygundur. Fakat çizim programlarında doğru analiz yapmak için 14 ya da 15 inch boyutunda ekranlar tercih edilebilir.

Bilgisayarın sorunsuz kullanılabilmesi için ekran kartının paylaşımsız olmasına dikkat edilmelidir. Bu kapsamda 1 GB üzerinde harici ekran kartına sahip olan bir laptopla her türlü çizim programını kolaylıkla çalıştırabilir ve oyunları oynayabilirsiniz.

Performans Özellikleri

Bilgisayarı kullanırken mutlaka belli bir hafıza değerinin üzerinde depolama alanına ihtiyaç duyarsınız. Bu kapsamda 500 GB üzerinde hard diske sahip laptoplar işinizi görecektir.  Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar bilgisayar ekranını televizyona aktarmak isterler. Bu sebeple laptopta en az 1 adet HDMI girişinin olması önemlidir. Ayrıca telefondan ya da usb bellekten bilgisayara bilgi akışı sağlamak için usb giriş ve 5 in 1 kart okuyucuya da ihtiyaç duyarsınız.

Son olarak, sayılan özelliklerin hepsi laptop almak için ayırdığınız bütçeye göre değişir. Teknoloji, sonu olmayan bir girdap gibidir. Bütçeniz elveriyor ise sayılan özelliklerin hepsini sağlayan bir laptop alın.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu