Modem, Router ile Access Point Arasındaki Fark Nedir?

Modem, Router ile Access Point Arasındaki Fark Nedir

Modem, Router ile Access Point Arasındaki Fark Nedir?

Modem; internet sağlayıcı olarak kullanılan çoklu bilgisayar, tablet ve telefonun aynı anda bağlanmasına olanak tanıyan cihaza verilen isimdir. Router ise Türkçe’ye yönlendirici olarak çevrilen ve bağlantı sağlayan sistemin adıdır. Router sayesinde bir internet ağına bağlı olan bilgisayarlar kolayca yönünü bulur ve tam adrese veri iletişimi sağlar.

Router, belli bir ağ üzerinde bulunan cihazların IP dolaşımlarını yönlendirerek ilgili adrese sorunsuz bir şekilde ulaşması görevini üstlenir. Özellikle büyük ağ yapılarında ruoterler sayesinde trafiği kolayca düzenleyebilirsiniz. Ev ya da iş yerinize alacağınız bir router cihazı ile verimli bir internet yönlendirmesine sahip olabilirsiniz.

Access Point ise yapı ve işlev açısından Router ile farklı özelliklere sahiptir. Access Point, çoğunlukla tekrarlayıcı rolü ile karşınıza çıkar. Yani bu cihaz ile internet yayma ve IP verme sürecine dahil olamazsınız. Router ise ağ bağlantıları arasında yönlendirme yaparak verilerin sorunsuz bir şekilde verilen IP adresine ulaşmasını sağlar. Sessiz ve sorunsuz bir şekilde işlem yapan Access Point sayesinde kullanım boyunca herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz.

Modem, dışarıdaki internetin evinize ya da ofisinize kolayca ulaşmasını sağlar. Router cihazı bulunduğu ortamdaki internetin bilgisayar, tablet ve cep telefonuna kolayca yönlenmesini sağlar. Genel anlamla router ve modem cihazlar birlikte çalışan ve birbirini destekleyen bir yapıya sahiptir. İnterneti kullanacağınız alana ve ağ ihtiyacına bağlı olarak tercih ettiğiniz Router yapısı değişiklik gösterebilir.

Router Nasıl Kurulur?

Farklı cihazları ve ağları birbirine bağlama özelliği bulunan Router, kablolu ya da kablosuz bir şekilde kullanıma uygundur. Router cihazlarının küçük bir bilgisayar görevi gördüğünü söylemek mümkündür. İşlemcisi ve belleği ile ön plana çıkan Router cihazlarını kolayca kurabilirsiniz.

Adaptöründen güç alan Router cihazının kılavuzunu okuyarak ilgili portlara kablolarını takarak işleme başlayabilirsiniz. Router, DSL ve fiber hatlar yardımı ile internet yönlendirme işlemini gerçekleştirir. Router cihazında yer alan internet portları ile kablolu yayın yapabilir ya da kablosuz şekilde de kullanım sağlayabilirsiniz. Kurulumdan sonra Router cihazı sayesinde bulunduğunuz ağa bağlı olan tüm cihazlara eşit bir şekilde internet dağıtımını gerçekleştiğini görebilirsiniz.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu