Router ve Switch Arasındaki Farklar

Router ve Switch Arasındaki Farklar

Router ve Switch Arasındaki Farklar

Switch en kısa anlamıyla birçok bilgisayarın aynı internet üzerinden bağlanmasını sağlayan bir sistemdir. Genel olarak switch sayesinde internet verisi tüm bilgisayarlara eşit bir şekilde dağılabilir. Birçok alana veri akışı sağlayan switch herhangi bir karışıklığa neden olmadan kullanıma imkân verir.

Router ise kelime anlamı olarak yönlendirici şeklinde ifade edilebilir. Temel anlamda router kendi başına internet desteği sağlamaz. Ancak ağları yönetmekle görevlidir. Router sayesinde birçok internet ya da network ağını bir arada kullanabilirsiniz. Router genel olarak verilerin yönünü bulmasında ve karışıklığın engellenmesinde etkin rol oynar. Bu işlemi yerine getirirken aynı zamanda size bir IP atama özelliği sunar. Bu sayede kullandığınız ağın güvenliğini kontrol altına almış olur.

Farklı ağlar arasında veri alışverişi yapmak için belli bir desteğe ihtiyaç duyarsınız. Router iki farklı ağ arasında veri paketi göndererek bu işlemi sorunsuz hale getirir. Bu sistem sayesinde kolay bir şekilde daha geniş ağlara bağlanabilirsiniz.

Genel olarak router ve switch temelde bağlantı kolaylığı sunması ile bilinir. Ancak router ve switch arasında bazı amaç ve özellik farkları bulunabilir. Router ve switch arasındaki farklılıkları aşağıda görebilirsiniz.

Bağlanma Şekli

Roter ve switch farklı bağlanma şekline sahiptir. Bir router iki LAN, iki WAN ya da LAN ve WAN şeklindeki iki farklı ağı birbirine kolayca bağlayabilir. Switch ise bir ağ oluşturmak için pek çok aygıtı birbirine bağlayacak desteği sunar.

Çalışma Alanı

Router çalışma şekli olarak bir fiziksel katman üzerinde yer alır. Switch ise sadece bağlantı katmanı ve ağ katmanı üzerinde çalışma gösterir.

Kullanım Amacı

Router cihazların temel amacı, bir verinin belirlenen hedefe ulaşması için ihtiyaç duyulan en kısa yola göre hareket etmektir. Switch ise genel olarak bu durumun tam aksine aldığı paketi hedef adrese iletmek için çalışma sağlar. Switch sayesinde yerel ağ bağlantısı oluşturulabilir ve aynı ağdaki bilgisayarlar birleştirilebilir. Router ise ağlar arasında paket gönderimi gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda IP adresi atayan router, ağ korumasında da etkin bir rol oynar.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu