Server Cpu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

server cpu nedir ozellikleri blog

Server Cpu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

CPU, yani Türkçe karşılığı “işlemci” olan bilgisayar donanımı, bilgisayar sistemlerini oluşturan parçalardan birisi, hatta en önemlisi olarak kabul edilebilir. Server ise Türkçe karşılığı “sunucu” olan, büyük verilerle çalışan birden fazla bilgisayarın ve bilgisayar sistemlerinin ağ bağlantılarını içerisinde saklayan, bu bağlantılar arası iletişimi sağlayan teknoloji birimidir.

Server CPU Nedir?

Bir bilgisayar sisteminin aktif olarak çalışabilmesi için işlemciye ihtiyacı vardır. Günlük hayatta kullanılan ev ve ya basit iş bilgisayarlarında sıradan bir CPU yeterli olacaktır. Ancak, birbiriyle iletişim halinde olan ve yüksek performans gerektiren birden fazla bilgisayar sistemi söz konusu ise bu sistem için bir sunucuya, bu sunucunun sağlıklı ve yüksek performanslı çalışabilmesi için ise bir server cpu özelliğine sahip olması gerekmektedir.

Server CPU Özellikleri Neler Olmalıdır?

Tüm sistemin en önemli parçası olarak kabul edilebilecek server cpu parçası, içerisinde bulunan çekirdek sayısı itibari ile günlük kullanımdaki işlemcilerden farklı olarak yüksek çekirdek sayısına sahip olmalıdır. Ayrıca işlemci saat hızı da, sunucuda kullanıma uygun olmalıdır. Server cpu’lar, ileri seviye işlemciler olarak kabul edilmektedir.

Örnek Server CPU Modelleri

Hem genel CPU modelleri, hem server cpu modellerine bakıldığında günümüz teknolojisini en yakından takip eden ve güncel modellere sahip olan markalar Intel ve amd olarak dikkat çekmektedir. Kendi içlerinden modellere ve serilere ayrılan bu iki marka cpu ve server cpu seçimlerinde kullanıcıların vazgeçilmez tercihleri olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu