Switch Nedir? Switch Ne İşe Yarar?

Switch Nedir - Switch Ne İşe Yarar

Switch Nedir? Switch Ne İşe Yarar?

Günümüz teknolojisi hayatımızı her alanda dönüştürmeye devam ediyor. Teknolojinin hayatımızda dönüştürdüğü kavramlardan biri de hız kavramıdır. Veri aktarım hızının kritik öneme sahip olduğu çağımızda bilgisayarlar arasında kolaylıkla çeşitli aygıtlar aracılığıyla iletişim kurabiliyoruz.

Switch Nedir?

Switch bağlı olduğu bilgisayarların haberleşmesini sağlayan ağ aygıtı olarak tanımlanır. Türkçede “ağ anahtarı” anlamındadır. Cihazların iletişim kurmalarını sağlar. Bu aygıtlar bilgisayar, diğer ağ donanımları ve yazıcılar olabilir. İletişim kurmak için ağ kartına takılan bir kablo ile switch bir araya getirilir.

Switch Nasıl Çalışır?

Switch MAC adresi üzerinden iletişim kurar. Switch, MAC adres tablosu (CAM Tablosu) kullanarak ağ üzerindeki bilgisayarların MAC adresi ve IP adreslerini bu tabloya kaydeder.

MAC tablosunda hedef bilgisayarın MAC adresi kayıtlı ise kaynak bilgisayarından hedef bilgisayarına bağlantı geldiğinde switch bu isteği hedef bilgisayarına bildirir. MAC tablosunda hedef bilgisayarın MAC adresi kayıtlı değilse, switch kaynak bilgisayar hariç diğer tüm bilgisayarlara istekte bulunur. Bu işlemle hedef bilgisayarın MAC adresi MAC tablosuna kaydedilir.

Switch Nerelerde Kullanılır?

Switch genel olarak veri merkezlerinde, ofislerde, internet kafelerde, şirketlerde, network ürünleri kullanılan sistemlerde ve şirketlerde kullanılır. Bu cihazlar iki ya da daha fazla bilgisayarın birbiriyle iletişim kurmasına ve aynı dosya üzerinde işlem yapabilmesine olanak sağlar.

Switch anahtarlama metoduyla her bir veriyi iletim kanallarına aktaran bir aygıttır. Portlarına hangi aygıt takılı ise ona bağlı olarak aktarma yapabilmektedir.

Switch Fiyatları Nedir?

Küçük ölçekli şirketler için 4’lü uygun fiyatlı switch kullanabilirsiniz. Network sistemleri için daha kapsamlı switch tercih edilmesi gerekir.

16 portlu, 24 portlu ve 48 portlu switch fiyatları için aşağıdaki linki tıklayabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu