Thunderbolt Nedir? Thunderbolt 3 ve 4 Farkları

Thunderbolt Nedir - Thunderbolt 3 ve 4 Farkları

Thunderbolt Nedir? Thunderbolt 3 ve 4 Farkları

Thunderbolt uzun yıllardır kullanılan veri ve güç aktarımı sağlayan kablolu bir teknoloji olarak tanımlanabilir. Gelişmiş seçenekleri kullanıcı ile buluşturan thunderbolt aynı zamanda yeni versiyonlarıyla da karşınıza çıkar. Thunderbolt kablo desteği daha çok Apple kullanıcıları tarafından tercih edilen bir teknolojidir. Birçok versiyona sahip olması thunderbolt kullanımının yaygınlığını artırmaktadır. Özellikle thunderbolt 3 herkes tarafından bilinen şeklidir. Yeni çıkan versiyonu olan thunderbolt 4 de kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği seçeneklerden biridir.

Thunderbolt bir çeşit kablolu veri ve güç aktarım teknolojisi olarak kullanıcı odaklı çözümler sunar. Intel’in tasarlamış olduğu thunderbolt sistemi sayesinde Apple pratik bir kullanıcı deneyimiyle karşınıza çıkar. Thunderbolt teknolojisi ile USB sistemleri kıyaslandığında, bu teknolojinin daha hızlı bir aktarım yaptığını söylemek mümkündür.

Thunderboltu ön plana çıkaran en önemli özelliği, tek bir kablo üzerinden hızlı ve güvenli bir veri aktarım desteği sunmasıdır. Bilgisayar kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilen thunderbolt teknolojisi farklı versiyonları beraberinde getirir. Söz konusu versiyonlarına bağlı olarak thunderbolt 3 ve 4 arasında özellik bakımından farklılıklar oluşabilir. Thunderbolt 3 ile 4 arasındaki farkları aşağıda görebilirsiniz.

Güç aktarım hızı

Thunderbolt 3 ve 4 arasında aktarım hızı açısından farklı değerler sunar. Veri aktarım hızları farklı olan Thunderbolt 3 ve 4 ortalama 15W güç aktarım hızı ile karşınıza çıkar.

Kullanım mesafesi

Thunderbolt 3 ve 4 temelde farklı hız ve etki alanı ile karşınıza çıkar. Bu noktada thunderbolt 4 seçeneği 2 metre uzunluğundaki bir kabloya kadar aynı hızda aktarım yapabilir.

Ekran desteği

Thunderbolt 3 versiyonunda bir ekran desteği ile kullanım sağlanır. Thunderbolt 4 ise 2 tane 4K ekran desteğine yer vererek daha ayrıntılı sonuçlar sunar.

Bağlantı noktaları

Thunderbolt teknolojisi diğer USB seçeneklerine kıyasla daha farklı özellikler sergiler. Thunderbolt 4 sayesinde USB port sorunu ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Veri aktarım hızı

Thunderbolt 3 ve 4 temelde 40 Gbps aktarım hızı ile karşınıza çıkar. Ancak her iki versiyon da hız konusunda çeşitli farklılıkları beraberinde getirir.  40 Gbps aktarım hızı thunderbolt 4 için minimum hızı ifade ederken, diğerinde maksimum hız seviyesini göstermektedir.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu