Workstation (İş İstasyonları) Nedir? Ne İşe Yarar?

Workstation Nedir - Ne İşe Yarar

Workstation (İş İstasyonları) Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüz teknolojisinde bilgisayarlar hızlı ve yüksek performans gerektiren işlemleri gerçekleştirse de bu bilgisayarlar profesyoneller açısından yeterli olmayabilir. Bu durumda, Workstation (iş istasyonları) olarak adlandırılan ve ileri seviyede donanıma sahip bilgisayarlar profesyonel kullanıcılar tarafından kullanılıyor.

Workstation yani iş istasyonları gelişmiş grafik yeteneklerine ve güçlü işlemcilere sahip olan bilgisayar sistemidir. Yüksek performans gerektiren programı kullananlar için ise bu iş istasyonları hızlı bir performans sunuyor.

Workstationlar ileri seviye işlemci, ECC RAM, SSD disk, yüksek performanslı ekran kartları ile yüksek performansa sahip ve uzun süre çalışabilecek güç kaynaklarına sahiptir. Standart bilgisayarlardan farklı ve uzun ömürlü çalışan Workstation, kullanıcıya çok daha hızlı bir performans sağlıyor.

Workstation (İş İstasyonları) Nedir?

Profesyonel iş yerleri için tasarlanmış ve en son teknolojiye sahip mobil veya masaüstü bilgisayarlara verilen addır. İş istasyonları, sıradan farklı olarak daha karmaşık veya veri işlemleri yapan çalışanların kullanımı için dizayn edilmiştir.

Uzun süren sertifikasyon aşamalarından geçerek kullanıma sunulan Workstation’lar uzun süre problem çıkarmadan çalışma imkânı sağlar. Yüksek veri hacmi ya da karmaşık programlar üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışmamızı sağlar.

Workstation’ların Standart Bilgisayarlardan Farkı

Kişisel bilgisayarlarda Intel Core işlemcisi yaygın olarak kullanılır. Workstationlarda ise bilgisayarlarda ise Intel Xeon kullanılır. Her birinde 8 çekirdek bulunan bu işlemcilerden iki tane takılabilen iş istasyonları çok yüksek performans sağlar. Özellikle çoklu ekranda çalışmak zorunda kaldığınız işler yapıyorsanız bu sistem işinizi kolaylaştıracaktır.

İş istasyonlarında, mühendislik, tasarım, animasyon gibi yoğun trafik ve hesaplama işlemlerinin yapılmasına imkân sağlayan ekran kartları kullanılır. Ayrıca, diğer PC sistemlerinden farklı olarak ECC bellek tercih edilmektedir. Bu bellekler sayesinde sistemde kilitlenme ya da sistem çökmesi gibi durumlar yaşanmaz.

İş istasyonu bilgisayarlar genel olarak teknik ve bilimsel çalışmalar için kullanılır. Bu bilgisayarların çoklu görev (multitasking) kapasitesi de kişisel bilgisayarlara kıyasla oldukça gelişmiş düzeydedir. Bunun yanı sıra bellek kapasiteleri de gelişmiş düzeydedir.

Mobil Workstation Nedir?

Mobil Workstation, taşınabilir veya dizüstü iş istasyonları olarak tanımlanabilir. Günümüzde masaüstü iş istasyonlarının yerini çoğunlukla Mobil Workstation almıştır. Genellikle mimar ya da tasarımcılar tarafından kullanılan Mobil Workstation, data aktarımını hızlı ve etkin bir biçimde gerçekleştirmektedir.

Mobil Workstationlarda en çok dikkat edilen özelliklerden biri de RS232 çıkışıdır. Data aktarımının en hızlı yolla yapılabilmesini sağlayan RS232 portu, birçok işlemin tek kablodan yapılmasına olanak sağlıyor.

https://vardata.com.tr

 

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu