GPU Ölçekleme (GPU Scaling) Nedir?

GPU Ölçekleme (GPU Scaling) Nedir

GPU Ölçekleme (GPU Scaling) Nedir?

GPU ölçekleme (GPU Scaling) en temel ifade ile bir bilgisayarda yüksek kaliteli görüntü elde etmek amacıyla en boy oranının monitörün çözünürlüğüne göre ayarlanmasını olarak tanımlanabilir. Gelişmiş bir özellik olarak karşınıza çıkan GPU ölçekleme ile elde edilen sonuç bir çeşit yansıtmadır.

Genel anlamda bu işlem için yapılabilecek birçok GPU ölçekleme seçeneği bulunur. Bazı ölçekleme seçenekleri ise diğerlerinden daha fazla tercih edilmektedir. Bu noktada GPU ölçekleme yöntemlerinin en sık kullanılanı 16:9 ve 4:3 oranı olarak ifade edilebilir. Kullanıcı odaklı çözümler sunan GPU ölçekleme sayesinde kullanım alanına göre en uygun ölçüye ulaşılabilir. Modern veya eski oyun türlerine göre tercih edilen ölçekleme seçeneği değişiklik gösterebilir.  GPU ölçeklendirme işlemi özellikle oyun amaçlı kullanılan cihazlarda sıklıkla yapılmaktadır.

Monitör tercihi yapan kullanıcılar oyun esnasında ekranda daha kaliteli ve detaylı görsel görmek istediği için GPU ölçeklendirme yöntemini kullanır. Bu sayede GPU ölçeklendirme ile görülmek istenen görsel ekrana tam boyut şekli ile aktarılabilir. GPU ölçekleme işleminin ardından eski ekran deneyimi ile yenisini kıyasladığınızda farkı net bir şekilde görebilirsiniz.

GPU Ölçeklendirme Türleri Neler?

Genel olarak GPU ölçeklendirme işleminde pek çok detay ve gruplandırma söz konusudur. Tercih edilen türe göre elde edilen görüntü kalitesi ve boyutu gibi ayrıntılar değişiklik gösterebilir. Buna göre GPU ölçeklendirme türleri üç grupta incelenebilir.

En-Boy Oranının Korunması

Bu yöntemde en-boy oranının korunması açısından kullanıcının mevcut cihazına uygun ölçütler tercih edilir. Buradaki en- boy oranlarında ekrana uygulanacak görüntünün sağ ve sol çevresine siyah şeritler eklenir. Böylece görüntünün en boy oranı korunurken ekranın geri kalan kısımları siyah şeritlerle tamamlanmaktadır.

Tam Panel Ölçeklendirme Seçeneği

Tam panel ölçeklendirme seçeneği, görüntü ekranın tamamen dolmasını sağlayacak biçimdedir.  Böylece monitörün çözünürlüğüyle aynı çözünürlük ve en boy oranına sahip olmayan görüntüler ideal bir şekilde büyümüş olur.

Ortala Seçeneğini Aktif Hale Getirme

Ortala seçeneği ile birlikte ekranda yer alan bir görsel ekranın ortasında konumlanmış olur. Ortalanmış görüntü etrafındaki boşluklar ise diğer seçeneklerde olduğu gibi siyah şeritlerle tamamlanır.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu