Bios Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bios Güncelleme Nasıl Yapılır

Bios Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bios bilgisayarların en önemli yapı taşıdır. Bios giriş çıkışları kontrol eden bilgisayarın ayarlarını ve düzenini sağlayan mavi ekran sistemidir. Hemen hemen her yaşta insanın girip kurcaladığı alandır. Format atılırken ilk etapta bios ekranında boot seçeneğine basarız. Bios’ a kayıt edilmiş tüm bilgiler kalıcı ve silinmemektedir.

Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir?

Birçok kişiye merak konusu olan bios güncellemesi nasıl olmaktadır. Bios güncellenirken dikkat edeceğimiz en önemli husus anakart modeline güncellemeyi indirmek gerekir. Bilgisayarınıza en uygun bios sürümü yükledikten sonra bios ekranında del, F1 veya F12 tuşlarından herhangi birine basarak usb biçimlendir seçeneğini seçtikten sonra nfs seçeneğini bir kereye mahsus seçin bios deki boot seçeneğini seçip bilgisayarınızı tekrar başlatın bilgisayar yineden başladıktan sonra tekrar bios’ dan advanced seçeneğine gelip oradan start easy flash sekmesine basmanız gerekir. Böylece bios güncellemesi tamamlanmış olmaktadır.

Bios Güncellemesinin Avantajları Nelerdir?

Bios güncellemesi bilinçli ve dikkatli bir şekilde yapılırsa hatasız ve sorunsuz sistem güncellemiş olacaktır. Bios güncellemesi anakart üzerinde bulunan çip’ e yazılım güncellemesi yapan sistemdir. Güncelleme yapıldığı takdirde daha hızlı performans olanağı sunmaktadır. Sebebi güncelleme sırasında hataları düzenler böylelikle anakart ve  bileşenleri sorunsuz bir şekilde uyumlu hale getirilmeye yardımcı olmaktadır.

Yeni Nesil Bios Arayüzü Güncellemesi  Nasıldır?

Bios modern arayüz güncellemek istiyorsak usb veya flash belleğe atılan yazılımı bilgisayar kasasına takıp güncellemesini flash bios seçeneğinden bios güncellemesi yapılır. Diğer bir seçenek ise amatör kullanıcılar bios güncellemesini bir uygulama sayesinde bilgisayar açıkken de yapabilmektedir. Anakart beyni olan bios güncelleme sonrası daha verimli ve kullanışlı hale gelmektedir.

Peki bios güncelleme sırasında bilgisayarımıza en uygun sürüm bulmak çok önemlidir çünkü bilgisayarınıza en uygun bios kurulumu yapmaz iseniz anakart ve bios hatası verecektir. Bilgisayarınıza en uygun bios sürümünü öğrenmek için win+r tuşlarına basın daha sonra ekrana gelen çalıştır penceresine (msinfo32) yazmanız gerekmektedir. Ekrana gelen pencereden sistem özetine tıkla daha sonra sol köşede bios sürümü, tarihi ve modeli yer almaktadır. Bios mod türünü de bu sekme yardımıyla görebilirsiniz.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu