Evdeki İnterneti Hızlandırmanın Yolları

Evdeki İnterneti Hızlandırmanın Yolları

Evdeki İnterneti Hızlandırmanın Yolları

Bilindiği üzere bulunduğumuz teknoloji çağı gereği olarak internet, hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Hemen hemen her evde bir internet bağlantısı bulunuyor. Zaman zaman kullandığımız internet bağlantısında yavaşlama problemleri ortaya çıkabiliyor. İnternet hakkında teknik bilginiz olmadan da bazı yöntemler ile internet hızının artırabilmesi mümkündür.

İnternet Hız Testi

Öncelikle doğru çözümü bulabilmek için internet hız testinin yapılması gerekmektedir. İnternet hız testi yapan sitelere Google üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu test sonucunda internet bağlantısı sağlayıcınızın size verdiği değerlere yakın bir değerde hız çıktı ise aşağıda bulunan hızlandırma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

İnternet Hızlandırma Yöntemleri

  • Wi-Fi şifreniz başkaları tarafından öğrenilmiş ve internetiniz kullanılıyor olabilir. Bu nedenle parolanızı yenileyin ve yenilerken güçlü bir parola oluşturmaya özen gösterin. Eğer modeminiz eski bir model ise, internet hızında düşüşler ortaya çıkabilir. Bu nedenle güncel modemler tercih edilmelidir.
  • Kullandığınız bilgisayar ya da telefonda virüs var ise internet hızı düşer. Virüs programlarıyla cihazını tarayıp, eğer var ise virüsü temizlemeniz gerekir. Bu temizleme sonrası hem bilgisayar hem de internet hızında yükselme meydana gelecektir. Buna ek olarak kullandığınız internet tarayıcınızın geçmişini sürekli olarak silin.
  • Kablosuz internet, kablolu internete göre daha düşük hız imkanı tanır. Bu nedenle eğer mümkün ise kablolu internete geçiş yapın. Kablolu internet kullanımına imkânınız yok ise modeme yakın bir yerde internet kullanımı gerçekleştirin. İnternet kullanımı gerçekleştirmediğiniz zamanlarda modeminizi kapalı tutun. Modemin ısınması internet hızını düşürebilir.
  • Windows bilgisayar işletim sistemini kullanıyor iseniz, gerekli güncellemeleri zamanında gerçekleştirin. DNS ayarlarınızın otomatik olarak ayarlanması gerekmektedir. İnternet tarayıcısı olarak Chrome, Opera, Firefox ya da Safari tercih edin. Bilgisayarınızda bulunan programlara Denetim Masası’ndan ulaşarak, kullanmadığınız ve gereksiz olan programları kaldırın.

Network Ürünleri için : https://vardata.com.tr/urun/network-urunleri/

Mobil İnternet Hızlandırma

Ofis ya da ev ortamındayken kablosuz ağa bağlanmalısınız. Böylelikle kendi internetinizden fazla tüketim yapmazsınız. Hız düştüğünü fark ediyorsanız, telefonunuzun arka planında çalışan uygulamalara göz atın. Gereksiz uygulamaları kapatın. Telefonunuzda ayarlar bölümünden hangi uygulamanın daha çok internet kullanımı gerçekleştirdiğini görebilirsiniz. Bu programlardan gereksiz olanları silerek ya da kapatarak internet kullanım hızınızı artırabilirsiniz.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu