Fiber Optik Altyapı Elemanları Nelerdir?

Fiber Optik Altyapı Elemanları Nelerdir

Fiber Optik Altyapı Elemanları Nelerdir?

Fiber optik yapı sistemleri birçok açıdan kullanıcı odaklı çözümleri beraberinde getirir. Özellikle geleneksel kablolama yöntemlerine kıyasla fiber optik sistemler maliyet ve kullanım kolaylığı açısından çeşitli avantajlar sunar. Birden fazla avantajı beraberinde getiren fiber optik sistem aynı zamanda altyapı elemanlarıyla da fark yaratır. Fiber optik altyapı sayesinde veri iletimi ve güvenlik çok daha üst seviyeye ulaşır.

Her geçen gün yaygın bir hal alan fiber optik altyapı gelişmeye ve avantajlarını artırmaya devam etmektedir. Işınlar aracılığı ile işlem yapan fiber optik altyapıda internet ve veri taşıma işlemleri oldukça hızlı bir şekilde sonuçlanır. Bilinen kablolama sistemlerinden farklı bir tasarıma sahip olan fiber sistemde özellikle cam yapı karşınıza çıkar. Cam kablo desteği sayesinde fiber optik altyapı hızlı ve kesintisiz bir şekilde aktarım yapmanıza imkân tanır.

Işın yolu ile transfer gerçekleştiren ve pek çok işlemi kolaylaştıran fiber optik sistemler belli altyapı desteklerini beraberinde getirir. Fiber optik altyapı elemanlarını ve görevlerini aşağıda görebilirsiniz.

Çekirdek

Fiber optik kablolar birçok açıdan farklı özellik ve avantajları bir arada sunar. Buna göre fiber optik sistemde yer alan çekirdek bölümü önem arz eden parçalardan biridir. Yapı olarak çekirdek kısmı oldukça ince liflerin bir araya gelmesinde oluşur. Genel olarak fiber optik sistemlerde kullanılan çekirdeğin yapısı pek çok faktöre bağlı olarak değişebilir. Tercih edilen fiber optik sistemin türü çekirdek boyutunu doğrudan etkiler. Genel anlamda çekirdekler büyük ve küçük boyut seçeneği ile kullanıma sunulur. Tekli mod seçeneğindeki fiber optik sistemlerde çekirdek yapısı daha küçük olmaktadır.

Kaplama

Fiber optik elemanlarının başında yer alan kaplama işlemi oldukça titizlik gerektiren bir parçadır. Basit bir ifadeyle fiber yapının sağlam ve dayanıklı bir şekilde korunması için kaplama desteğine ihtiyaç duyulur. Güvenli bir kullanım açısından kaplamanın niteliği ve işlem adımları büyük önem taşır. Uzun soluklu bir fiber optik desteği için kaplama malzemesinin son derece dayanıklı olması gerekir. Yangın ve çeşitli hava koşulları başta olmak üzere pek çok duruma uyum sağlayan kaplama malzemeleri fiber optik sistemlerde geniş bir yer kaplar.

Cam Kılıf 

Fiber optik kablo denildiğinde akla ilk gelen altyapı elemanı cam kılıftır. Fiber optik yapıyı ve çekirdeği çevreleyen cam kılıf temelde ek koruma sağlamak için kullanılmaktadır. Konum olarak en dışta yer alan cam yapı aynı zamanda iletkenliği artırmaktadır.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif