İşlemci Değişimi Nasıl Yapılır?

İşlemci Değişimi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcıları için cihazla ilgili birçok detay büyük önem taşır. Özellikle bilgisayarda hayati olarak nitelendirilen parçalar söz konusu olduğunda her kullanıcı daha fazla dikkatli davranır. Ancak bazı durumlarda bilgisayara ait parçalar ömrünü tamamladığı için işlevini yerine getirmeyebilir. Bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen işlemciler de pek çok nedenden dolayı ömrünü tamamlayabilir.

Genel olarak işlemciler bilgisayardaki büyük ve küçük tüm komutları yerine getiren sistem olarak tanımlanabilir. Bu nedenle işlemci arızası ya da bozulması gibi durumlarla karşılaştığınızda değişime ihtiyaç duyabilirsiniz. Genellikle yeni aldığınız bir işlemciyi pratik bir şekilde cihazınıza takarak kullanım sağlamanız mümkündür. İşlemciyi pratik bir şekilde takarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızın elektrik bağlantılarını keserek işleme başlayabilirsiniz. Bu aşama sayesinde bilgisayar kasasında yer alan statik elektriğin boşalması sağlanacaktır.

Daha sonra işlemci üzerinde bulunan soğutma fanı tırnaklarını dikkatli bir şekilde kaldırın ve sökme işlemini gerçekleştirin.

Anakart üzerindeki eski işlemciyi çıkarırken gerekli yönergeleri üzerinde göreceksiniz, bu görüntüyü aklınızda tutun.

Bu aşamaya kadar anakart üzerinde yer alan işlemcinin nasıl sökülmesi gerektiğini öğrenmiş oldunuz. Artık yeni işlemcinin takılması ile ilgili detaylara bakabilirsiniz.

İşlemci değişimi yaparken işlemci üzerindeki pinlere (iğnelere) mümkün olduğunca dokunmaktan kaçının. Bu aşamada pinlerin anakartın yerinde içine girecek şekilde denk gelmesini sağlayın. İşlemcinin köşesinde yer alan OK işareti takacağınız ilgi bölme ile üst üste gelmelidir.

Pin oturtma işleminde eğer pinler yerine oturmuyor ise zorlamadan tekrar kaldırmayı deneyin. Bu esnada işlemciyi zorlamanız zarar görmesine neden olabilir.

İşlemciyi yuvasına yerleştirdikten sonra klips aracılığı ile gerekli sabitlemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede işlemcinin herhangi bir nedenden dolayı hareket etmesinin önüne geçmiş olursunuz.

İşlemcinin takılması ile ilgili detaylardan sonra unutmamanız gereken bir aşama var. Artık işlemi tamamladığınız için termal macun sürerek son dokunuşu yapabilirsiniz. Bu termal macun sayesinde fan ile işlemci arasında gerekli izolasyon sağlanmış olur. Böylece aşırı ısınma gibi teknik sorunlar ile karşılaşmazsınız.

Son olarak anakartın pinlerini sabitleyerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif