Kişisel Bilgisayar ve Sunucu Arasındaki Farklar

Kişisel Bilgisayar ve Sunucu Arasındaki Farklar

Kişisel Bilgisayar ve Sunucu Arasındaki Farklar

Kişisel bilgisayar ve sunucunun genel olarak bakıldığında çok sayıda benzerliği mevcuttur. Hem bilgisayarlar hem de serverlar verileri depolamak, işlemek ve sunmak üzere kurgulanmış cihazlardır ve benzer donanımlar kullanırlar. Sistemlerin kullandığı yazılımlar da oldukça benzerdir diyebiliriz.

Ancak kullanım amaçları gözetildiğinde kişisel bilgisayar ve server arasında oldukça büyük farklar mevcuttur.

Kişisel Bilgisayar Kullanım Amacı

Kişisel bilgisayarlar yani PC’ler, tam olarak kişisel kullanıma ve son kullanıcının taleplerine uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiş bir bilgisayarlardır. Tek bir kişinin ihtiyaçları gözetilerek tasarlanır.

Sunucu Kullanım Amacı

Sunucular ise verilerin sunulması amacıyla geliştirmiş bir sistemdir ve aynı anda binlerce kişiye hizmet verebilir.

Yukarıda belirttiğimiz kullanım amaçları, donanım ve yazılımsal olarak benzer gibi görünen cihazların arasında önemli farklar olduğuna dikkat çekiyor.

PC ve Sunucu Arasındaki Farklar

  • Tekil kullanım için üretilmiş kişisel bilgisayarlar, maliyetleri kabul edilebilir düzeylerde kalabilmesi için genellikle çok gelişmiş donanımlardan üretilmez. / Serverlan için ise donanımlar dayanıklılık anlamında testlerden geçer, bu sayede sadece aralıksız çalışma ve verimlilik açısından üst seviyede kalacağı baştan garanti edilmektedir.
  • Aynı şekilde PC yazılımları tekil kullanım için uygun ve son kullanıcının komplike olmayan ihtiyaçlarına göre tasarlanmış yazılımlardır. / Sunucular için geliştirilen yazılımlar da sunucuların işlevlerine uygun olarak geliştirilmektedir. Bu gibi yazılımlarda son kullanıcı için geliştirdikleri işletim sistemlerinin yanı sıra özellikle sunucularda kullanılması için hazırladıkları özel becerilere sahip işletim sistemleri bulunuyor.
  • Kişisel bilgisayarlar sürekli kullanılmaz, donanımları da bu nedenle sürekli kullanıma göre tasarlanmamıştır ve ancak bu şekilde kullanım için uygundur. / Kapanmadan kesintisiz çalışacak olan sunucular ise daha en baştan haftalarca, aylarca kesintisiz bir şekilde çalışacak tasarlanıyor, test ediliyor ve üretiliyorlar.

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu