Laptopların Şarj Süresi Nasıl Uzatılır?

Laptopların Şarj Süresi Nasıl Uzatılır

Laptopların Şarj Süresi Nasıl Uzatılır?

Her yerde ve her ortamda en büyük yardımcılar olan laptop bilgisayarların kullanımında en önemli sorunların başında laptopta enerji depolama görevi gören bataryaların kısa süre içerisinde tükenmez sedir bu durum yapılacak işlemlerin tamamlanmasında problem yaşamasına sebep olmaktadır özellikle kullanıcıların yanlış kullanımına bağlı olarak laptop bilgisayarların bataryaları zamanla içerisinde depoladıkları enerji miktarları kısa süre içerisinde tükenir ve belli bir süreden sonra bataryaların enerji depolama özellikleri yok olur. Bu durumun ortadan kaldırılması için makale içeriğinde belirtilen hususlara dikkat edilmesi bataryanın ömrünün uzaması ve uzun süre dizüstü bilgisayarların kullanılması sağlanabilir

Laptoplarda Şarj Nasıl Yapılmalıdır?

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en çok yaptığı yanlışlardan biri bilgisayar kullanırken batarya içerisine elektrik enerjisinin depolanmasını sağlayan batarya kablosunun sürekli elektriğe takılı bir şekilde kullanılmasıdır. Dizüstü bilgisayarlar kullanılırken eğer elektrik enerjisi ile laptop kullanılacaksa laptop arkasındaki batarya çıkarılmalıdır batarya içerisindeyken diğer taraftan elektrik enerjisine bağlı kablo ile kullanımla devam edilmesi bataryanın ömrünü kısaltacaktır. Batarya tam bittikten sonra şarj edilmelidir. Batarya dolduktan sonra elektrik enerjisi ile bağlantısı kesilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Yapay Zekâdaki Son Gelişmeler

Laptoplarda Pil Seçimi

Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan bataryalar in teknik özelliklerini bakılmalıdır özellikle elektrik enerjisini hızlı depolama ve kullanım bakımından uzun süre bilgisayara enerji sağlama gibi teknik detaylara dikkat edilmelidir. Batarya satın alınacaksa kalitesiz merdiven altı denilen yan sanayi tabir edilen bataryalardan kaçınılmalıdır çünkü bu bataryalarda patlama ve yangın riski bulunur.

Dizüstü Bilgisayarlarda Uyku Modunu Kullanma

Laptop bilgisayarların batarya ömrünü uzatmanın diye bir yolu ise işletim sisteminde alan bir özellik olan uyku modu seçeneğinin kullanılmasıdır. Özellikle uzun süre laptop kullanılmayacaksa uyku modu seçeneğine girilerek burada süre ayarlaması yaparak belli bir süre kullanılmayan laptopun uyku moduna geçmesin sağlanarak uzun süre bilgisayar başında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz

USB, Harici Klavye, SSD Hard Disk Kullanmama

Laptop bilgisayarlarda harici klavye takmamaya kendi üzerinde entegre edilmiş klavyeyi kullanmaya çalışın çünkü harici klavyeler ilaveten enerji sarfiyatı yapacaktır bunun dışında veri depolama aracı olarak kullanılan uyuz USB bellekleri de laptop üzerinde takılı olarak bırakmayınız.Laptop bilgisayarlarda veri depolama olarak kullanılan hard diskin türü çok önemlidir. Özellikle veri transferi ve veri aktarımında gayet hızlı olan SSD hard diskin bulunduğu laptop bilgisayarların bataryalarının enerjisinin tüketimi bakımından daha uygundur. Sebebi ise SSD harddiskler düşük seviyede enerji harcadıklarından pil ömrünü uzatacaktır.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu