Normal PC Server Olarak Kullanılabilir mi?

Normal PC Server Olarak Kullanılabilir mi?

Normal PC Server Olarak Kullanılabilir mi? sorusu forumlarda zaman zaman gözümüze çarpıyor. Bu nedenle konu hakkında birkaç açıklama getirerek kısa bilgi vermek istedik.

Amatör amaçlı veya düşük kapasiteli kullanımlar için geçerli olabilecek bir server kurulumunda bu soruya cevabımız “evet” olacaktır ancak birkaç düzenleme yapmak gerekiyor.

Server için Gerekli Yükseltmeler

Öncelikle bu gibi bir dönüşüm için masaüstü bilgisayar gerekli. Masaüstü bilgisayarlar yükseltme için daha uygundur ve server tipinde bir donanıma daha yakın hale getirme için bazı upgradeler yapmanız gerekecek.

  1. Harddisk kapasitesi yükseltme: sunucu sistemleri sürekli bir daha alışverişi ve depolaması yaptığı için elinizden gelen en yüksek kapasiteli hard diski almanızı öneriyoruz. Server HDD ve server SSD türlerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler daha stabil çalışır ve aynı zamanda sürekli açık kalacak şekilde tasarlanmışlardır. Mevcut hdd’niz ile serverkurmanızı tavsiye etmiyoruz.
  2. Normal Ram ile olmaz! Aynı şekilde ram tavsiyemiz de serverlar için özel olarak üretilmiş ram kullanmanız şeklinde olacaktır. Mevcut ramlariniz sürekli kullanım için tasarlanmadığından yanabilir. Anakartınızın desteklediği maksimum Ram kapasitesinde Server Ram takmanızı öneriyoruz.
  3. Ekran kartı ise serverlar için önemli bir durum değildir, bu konuda masraf yapmanıza gerek yok. Mevcut kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
  4. Güncel sisteminize uygun bir Power Supply almayı unutmayın!
  5. UPS serverların sürekli açık kalması için önemli. Elektrik kesintilerine karşı mutlaka bir UPS alın. Burada tercih size kalmış. Bölgenizdeki kesintileri göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.
  6. Server için işletim sistemi olarak Windows Server 2008 kurabilirsiniz.

Bu düzenlemelerden sonra masaüstü bilgisayarınızı sunucu olarak kullanabilirsiniz. Yükseltmeler için 2.el server ürünleri kullanabilirsiniz. Garantili 2.el server parçaları Vardata.com.tr’de sizi bekliyor. Lütfen mail atarak size gerekli olan tüm donanımları ayrı ayrı bildiriniz. Yetkililerimiz size en kısa süre içerisinde dönüş yapacaktır. Tüm server ürünleri için linki tıklayınız.

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu