Server Hardisk Özellikleri Nedir? Server Hdd Çeşitleri Nelerdir?

server hdd çeşitleri ozellikleri blog

Server Hardisk Özellikleri Nedir? Server Hdd Çeşitleri Nelerdir?

Öncelikle server hdd çeşileri incelenmeden hardisk ne demek olduğuna bakmak gerekmektedir. Bilgisayarlarda verileri depolamaya ve saklamaya yaran donanıma verilen addır. Bir bilgisayar sistemi çalışmaya başladığı zaman işletim sistemin belleğe yükler geçici olarak saklaması gereken bilgileri saklar, diğer bir kısmında da daha büyük sürekli saklaması gereken bilgileri saklamaktadır. Bu saklanması gereken verileri disk üzerinde yaptığı manyetik değişiklikler yaparak tutmaktadır.

Harddisk Çeşiteri Nelerdir?

Harddiskler kullandıkları teknolojilere göre çeşitlere ayrılmaktadır. Her teknolojinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu teknolojileri bilmek server harddisk özellikleri iyi anlamaya yarayacaktır.
1) PATA (IDE) En eski teknolojidir. Artık çok fazla kullanılmamaktadır.
2) SCSI Mac bilgisayarlarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. SAS seri bağlantı teknolojisi uygulanması ile çok daha fazla gelişmiştir.
3) SATA PATA teknolojisinden sonra gelen teknolojidir. Yaygın olarak bilgisayarlarda kullanılan teknolojidir.

Piyasada bulunan server hdd çeşileri arasından serverlara uygun depolama ünitesi seçimi yaparken o harddiskin okuma yazma değerlerinde dikkat etmeliyiz.

Bunun dışında da I/O değeri de çok önemlidir. Eğer o serverda SQL veritabanı uygulamaları var ise bir kayda ulaşırken geçen zaman da çok etkilidir. Birde birden fazla kullanıcının aynı anda bu veri tabanından veri çağırma olasılığını düşündüğümüz zaman server harddisk özellikleri doğru bir şekilde incelenmesi gerekir.

Bunun dışında iyi bir server harddisk özellikleri arasında ısınma verileri, bağlantı noktalarındaki teknoloji kullanımları önemlidir. Birçok server hdd çeşileri arasından en doğru seçim için uzman görüşü alınması en uygun yatırım için en doğru yol olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu