VDSL Modem Nedir?

VDSL Modem Nedir

VDSL Modem Nedir?

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız, ev ve internet bağlantılarında aktif olarak kullandığımız VDSL modem kelime anlamı itibariyle İngilizce very high speed digital subscriber line demektir. Kelime grubunun Türkçe karşılığı çok yüksek hızlı dijital abone hattı anlamına gelir. Yapımında kullanılan bakır kablo aracılığı ile internet sağlayıcının santraline kısa mesafede olan internet kullanıcılarına yüksek bant genişliğinde hızlı bir internet hizmeti sunar.

Network Ürünleri için : https://vardata.com.tr/urun/network-urunleri/

VDSL Modemin Sağladığı Avantajlar

İnternet hizmeti gerek ADSL gerekse de VDSL hizmetlerinde bakır kablo aracılığı ile verilir. Fakat VDSL modem 100 Mbps oranına kadar yüksek bant genişliğinde bir internet hizmetini internet kullanıcılarına sunar. Tabi bu hizmeti alabilmek için VDSL santrale yakın bir yerde olmanız gerekir. Yani internet altyapısının VDSL hizmet almaya uygun nitelikte olması gerekir. Günümüzde sunulan internet hizmetinde santrale kadar fiber optik kablolar ile internet sinyali gelir. Santralden sonra modeme kadar olan mesafe internet hizmet kalitenizi belirleyen bir kıstastır.

Modemler ADSL için ayrı, VDSL için ayrı teknolojide üretilir. Eğer evinizde ya da işyerinizde VDSL hizmet almak istiyorsanız VDSL modeme sahip olmanız gerekir. Fakat son dönemde üretilen bazı modemler hem ADSL hem de VDSL teknolojisine uygun olarak üretilmiştir.

VDSL İnternet Aboneliği

Eğer ev ya da işyerinizde hizmet aldığınız bir internet bağlantısı var ise ve bu internet bağlantısı ADSL bağlantı ile sağlanıyorsa aynı hat üzerinden VDSL hizmet almanız mümkün değildir. ADSL modem ile alacağınız internet hizmeti 16 Mbps’ye kadar olabilirken VDSL modem ile bu hız 16 Mbps’nin çok çok üzerine çıkar. Tabi alınacak hızın boyutu santralin yoğunluğuna, telefon hattının kalitesine ve santrale olan mesafeye göre değişkenlik gösterir.

ADSL hizmetinden VDSL hizmetine geçmek isteyen abonelerin sık sorduğu sorulardan birisi bu geçiş sonrasında hizmet ve telefon numarasının değişip değişmediği sorusudur. Bu geçiş esnasında gerek telefon numarasında gerekse de hizmet numarasında herhangi bir değişiklik olmaz. ADSL İngilizce asymmetric digital subscriber line yani sayısal abone hattı demektir. Ülkemizde en yaygın kullanılan internet hattı sistemidir.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu