Yerel Ağ Bağlantısı ( Local Area Network) Nedir?

Yerel Ağ Bağlantısı Local Area Network Nedir

Yerel Ağ Bağlantısı ( Local Area Network) Nedir?

Yerel ağ bağlantısı kısaltmasına LAN denir. Aralarında fiziksel olarak yakın bir mesafe bulunan bilgisayarların bir ağ üzerinde bir araya gelmesi ve veri alışverişi gerçekleştirmesine ‘Yerel ağ bağlantısı’ adı verilir. Bu bağlantıyla bilgi alışverişi, veri iletimi, elektronik posta gönderimi gibi birçok olayı gerçekleştirmesini sağlar. Bilgisayarlar arasında oluşan bağlantılara ana bilgisayardan oluşan ‘Server’ adı altında yönetici bir bilgisayardan yönetilir. Yerel Ağ Bağlantısı CAT-5 benzeyen kablo veya modem aracılığıyla olabileceği gibi kablosuz yayınla yapılan modem yardımıyla yapılabilmektedir.

Yerel Ağ Bağlantısının Oluşumu

Yerel ağ bağlantısı, İki veya daha fazla bilgisayarla olmasıyla gerçekleşir. Yerel ağ bağlantısında öncelikle ‘Ethernet’ kartı ya da başka bir ismiyle ağ bağdaştırıcının olması gereklidir. Sonrasında internet bağlantısı için gerekli kabloların olmasıyla bu bağlantı gerçekleşir.   

Yerel Ağ Bağlantısının Özellikleri

  • Cihazların fiziksel olarak yakın olanların birbirine bağlatır.
  • Yerel hizmetlere sürekli bağlantı kurar.
  • Sınırlı bir bölgede çalışır.
  • Yüksek bant genişliğindeki kablolarla iletişim sağlanır.
  • Yerel Ağ bağlantısında kullanılan kabloların sahibinin malı olma özelliği taşır.

Yerel Ağ Bağlantısında Program Gerekliliği

Yerel ağ bağlantısında bilgisayarların birbirine bağlanabilmesi için program gerekli değildir. Windows işletim sistemlerinde bu konuda kendilerine özel bir programı vardır. Buna rağmen özel bir program gerekliyse, yerel ağ bağlantısı için olarak çokça kullanılan ‘Laplink’ programı yüklenebilir. Bu programın hızı, basit kurulumu ve kullanım kolaylığından dolayı birçok insanın dikkatini çekmiştir.

Yerel Ağ Bağlantısının Avantajları

Yerel ağ bağlantısı genellikle internetle özdeşleştirilir. Bunun sebeplerinden birisi internet kendisinin Yerel ağ bağlantısı olduğundan dolayıdır. Bir bilgisayar ile internet yoluyla yerel ağ oluşturularak öteki bilgisayarlarla ortak bir kullanım sunabilir.

Network Ürünleri için : https://vardata.com.tr/urun/network-urunleri

Bir bilgisayardaki dosyayı bir ya da birden fazla bilgisayara göndermek istenirse yerel ağ bağlantısıyla yapılabilir. Buna örnek olarak: Herhangi bir oyunu arkadaşlarla beraber oynamak istenildiği zaman yerel ağ bağlantısıyla yapılması hem kolay hem de mantıklı bir yoldur.

Yerel ağlar, diğer ağ bağlantılarına göre hızlı veri iletimidir. Verileri biz CD, DVD, Flash disk ve benzeri yollarla bir bilgisayardan diğerine aktarılabiliriz. Ancak bu yöntemlerle yapılırsa zaman harcatacağı gibi masraflı bir durumla karşılaşılır. Kalıcı ve hızlı bir yöntemle veri iletimi yapılmak istenirse, iki bilgisayar veya daha çok bilgisayarı yerel ağ bağlantısına bağlamaktır.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu