Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Windows veya MacOS kullanan uzman bir kullanıcı veya yeni bir kullanıcı olun mutlaka dikkat dilmesi  gereken bazı basit kurallar hep vardır. İşte her bilgisayar kullanıcısına hitap eden dikkat edilecekler listesi aşağıda;

1. Öncelikle Yedekleme Sistemi

Bilgisayarınızda yedekleme sistemi hazırlamanız ilk yapmaznı gerekenler arasındadır. Bu işlem kısa ve birkaç dakikalık bir işlemdir. Verilerinizin sağlıklı bir şekilde korunması için bu işlemi atlamayın.

Eğer daha önce bunu yapmadıysanız hemen şimdi yedekleme sisteminizi hazırlamanızı tavsiye ediyoruz. Yedekleme için işletim sistemi ile gelen ücretsiz araçları kullanabilirsiniz veya bulut yedekleme ile otomatik yedekleme seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Windows 10 Yedekleme işlemi için videoyu izleyeiblirsiniz

 

2. Kısayollar

Bilgisayarınızın işletim sistemi türüne göre kısayol tuşları işlem yapma hızınızı oldukça yükseltebilir. İster bir programı kullaırken ister web sayfaları arasında gezinirken kullanabileceğiniz kuısayol tuşları işletim sistemizine göre öürenmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz;

Windows 10 Kısayolları:

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4026425/windows-10-keyboard-shortcuts

MacOS kısayolalrı

https://support.apple.com/tr-tr/HT201236

Örnek kısayollar;

CTRL+S ile üzerinde çalıştığınız herhangi bir dosyayı hemen kaydedebilir, CTRL+P ile dosyayı yaızcıya gönderip yazdırabilir, CTRL+T ile yeni sekme açabilirsiniz.

 

3. Virüslerden Korunma

Özellikle Windows kullanıcıları için virüs programı kurmalarını öneriyoruz. Avast, Bitdefender gibi ücretsiz programlar yanında ücretli onlarca program da mevcuttur.

Server kurmayı düşünenler ise mutlaka özel bir firewall sistemi de kurmalıdır. Bunun için ikinci el firewall sitemleri konusunda firmaızdan destek alabilirsiniz.

 

4. Ağ Ayarları ve Elemanları

Router’lar, modem’ler ve ağınızla ilgili diğer şeyleri çözmek için ağ ayarlarınızı mutlaka yapın. Ev ağlarında kolayca ve güvenlik sorunu yaşamadan ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Dışarıdaki ağlara bağlanırken veya ofis gibi geniş bir alanda ağ hizmetlerini kurarken de bir çok detaya dikkat etmeniz gereklidir. 2.el netwok ürünleri hakkında bilgi almak ve modelleri incelemek için linki tıklayabilirsiniz.

 

5. Dosyalarınıza Uzak Erişim

Çalışmalarınıza her yerden ulaşabilmek artık oldukça kolay. Günümüz teknolojisinde bir çok ücretsiz servis ile işlerinize internet olan her yerden erişmek mümkün. Google Drive, Yandex Disk, Microsoft One Drive gibi bir çok güvenilir sistem ile ücretsiz olarak çalışmalarınıza depolayıp güncelleyebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu