En İyi Laptop İşlemcileri

En İyi Laptop İşlemcileri

En İyi Laptop İşlemcileri

Donanımsal sistemlerin zaman içerisinde değişimi ve gelişimi ile birlikte, bilgisayarlarda bulunan ve birçok işlemin geçekleşmesini sağlayan işlemciler gün geçtikçe hızlanmakta ve güçlenmektedirler. Farklı iş kollarına hitap eden çeşitli türlerde işlemciler bulunmaktadır. İşlemciler güç ve hızlarına göre farklı modeller ve numaralar almaktadırlar. Nesil olarak farklılık göstermekte olan işlemciler her yıl ya da birkaç yılda bir farklı bir nesil ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Her bir nesilde farklı özellikler ve donanım bileşenleri ile kullanıcılara sunulan işlemciler nesil olarak ilerledikçe fiyat olarak yükselmeye başlarlar. Her nesil işlemciler farklı bileşenler ve hizmetler sunarlar. Hyper V teknolojisi ya da sanal çekirdek gibi farklı hizmetleri sunan işlemciler de mevcuttur.

Günümüz Laptop İşlemcileri 

Günümüzde laptoplar güç ve donanım olarak oldukça ileri bir düzeydedirler. Hemen hemen bir masaüstü bilgisayar ile aynı güç ve yeterliliktedirler. İşlemci tarafında ise temelde iki seçenek mevcuttur. İntel ve AMD Ryzen model ve marka işlemciler tercih edilmektedir. İntel en yaygın ve bilinen işlemci markalarındandır. İşlemci pazarının çok büyük bir bölümü İntel markasına ait olmaktadır. Öte yandan Ryzen ise fiyat ve performans olarak oldukça başarılı bir model olarak kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Laptoplarda 10. Nesil intel işlemcileri kullanılmaktadır. İntel i7-10875H, Intel i5-10300H ve Intel 10875H modelleri en güncel ve en iyi işlemciler arasında yer almaktadır. I9 versiyonları da bulunmaktadır.

İşlemci Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz makalemizi de okuyabilirsiniz :

https://vardata.com.tr/islemci-satin-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz/

İşlemci Özellikleri  

İşlemciler birçok özellik bakımından birbirlerinden ayrılmaktadır. Intel ele alınacak olursa eğer i3, i5 ve i7 modellerinin versiyon farkları ve hız aşırtma kapasiteleri ile birbirlerinden ayrılmaktadırlar. İşlemci hızı örneğin 2,5GHz gücünde bir işlemci hız aşırtma ile 4,5 GHz hız seviyesine kadar çıkmaktadır. Bu noktada önemli olan ısı ve işlemcinin dayanıklılığıdır. AMD Ryzen işlemcilerinde ise Ryzen 7 3700U, 3750H ve 2700U gibi farklı modeller görmek mümkündür. Çekirdek hızı ve çekirdek sayısı da işlemcide önemli rol oynamaktadır. Intel i7 7700HQ modeli ise laptoplarda 2018 yılı civarında üretilip kullanılmıştır. Bu işlemci taban hızı 2.8 GHz olsa da hız aşırtma özelliği ile 3.8 GHz’ye ulaşabilmektedir.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif