SSD Over Provisioning Nedir? Nasıl Çalışır?

SSD Over Provisioning Nedir - Nasıl Çalışır

SSD Over Provisioning Nedir? Nasıl Çalışır?

SSD’ler daha hızlı işlem kapasitesi ve geniş hafıza desteği sunarak, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen depolama birimlerinin başında gelir.  Kullanımı her geçen gün artan SSD’ler, kolay entegre edilebilir yapısı ile bilgisayarlarınızla uyum içinde çalışma sağlar. SSD’lerin yoğun kullanımıyla birlikte günlük rutinde ihtiyaç duyulan donanımlar da artış gösterir.  SSD over provisioning de ihtiyaç duyulan donanımların başında gelir. Adını sıkça duyduğunuz SSD over provisioning, temelde daha uzun ömürlü ve yüksek performanslı bir ürün deneyimi için gereken sistem şeklinde tanımlanabilir.

SSD over provisioning, Türkçede aşırı tahsis anlamına gelmektedir. Burada SSD içerisindeki belli bir alanın sadece disk kontrolcüsünün denetimine verilmesi esası vardır. Yani SSD içerisindeki bir alan sadece disk kontrolcüsü tarafından kullanılabilir. Bununla birlikte disk kontrolcüsüne ayrılan alan işletim sisteminde de artık görünmez olacaktır.

SSD over provisioning söz konusu olduğunda alan ayırma işleminin nasıl yapılacağı merak konusudur. Burada üretici devreye girdiği için, SSD over provisioning sistemine uygun olan alan ayırma işleminde miktarlar değişiklik gösterebilir. Aşırı tahsis işlemlerinde genel bir ifade ile %7’lik bir alan ayırma standartı olduğunu söylemek mümkündür. Burada üreticinin belirlediği miktardan daha az bir alan tahsis edemeyeceğinizi bilmelisiniz.

SSD Over Provisioning Kullanımının Avantajları

SSD over provisioning kullanıcı tarafında çeşitli avantajlar sunan sistemlerden biridir. SSD kullanımında bir veri bloğunun üzerine yazma işlemi gerçekleştirmek için öncelikle verilerin silinmesi gerektiğini bilirsiniz. Çoğu zaman bu silme işlemine normalden daha uzun süre ayırmanız gerekir.  SSD’nin yavaş bir şekilde dönüş sağlaması bu işlemi uzatan başlıca etkenlerden biridir. Bu tarz sorunları ortadan kaldırmak için SSD over provisioning desteğine ihtiyaç duyulabilir.

SSD over provisioning için SSD’de sınırlı ve belli bir alan ayrılır ve bir çeşit yazma önbelleği işlevi görür. Burada yazma işlemlerinde kullanmak için SSD over provisioning tarafından tahsis edilen alanı kullanabilirsiniz.

SSD over provisioning sistemi ile birlikte kullanıcılar SSD sürücünün daha uzun ömürlü bir deneyim sunduğunu fark edebilir. SSD over provisioning sayesinde herhangi bir zarar karşısında veri bloğunu başka bir alana taşımanız mümkündür.

https://vardata.com.tr/

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif Formu