VLAN Nedir? VLAN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

VLAN Nedir - VLAN Kullanmanın Avantajları Nelerdir

VLAN Nedir? VLAN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

VLAN (Virtual Local Area Network) sanal yerel alan ağı olarak adlandırılan sanal ağlardır. Daha çok büyük ölçekli kurumların kullandığı bir ağ türü olan VLAN, kurum ağları üzerinde oluşan trafiği dengeler ve kurumlara güvenli bir ağ sistemi sunar.

VLAN Nedir?

VLAN sanal yerel alan ağıdır. Farklı fiziksel LAN’lerden meydana gelir ve birçok cihazı segmentlere ayırarak güvenli bir ağ sistemi oluşturur. Genel olarak büyük kurumlar VLAN teknolojisinden yararlanır. Büyük şirketlerin bu ağ sistemini kullanmasının temel sebebi, şirket ağları üzerinde güvenliği sağlamak ve ağ üzerinde oluşacak trafiği dengelemektir.

Bilişim teknolojileri yöneticileri, ağları parçalara bölerek bunların her birini tek tek sınıflandırır. Sonrasında kurum içerisinde yer alan her departmana VLAN üzerinden isimlendirerek kurum ağı üzerinden her cihaz için kontrol sağlanır. Çeşitli fiziksel ağ türleri hem Ethernet hem de Wi-Fi dahil olmak üzere sanal LAN’leri destekler.

VLAN teknolojisinden yararlanılarak, bir yerel alan ağı (LAN) üzerindeki ağ kullanıcıları ve kaynaklar mantıksal olarak sınıflandırılır ve portlara atanır. Yerel ağın birkaç anahtara yayılması sorun oluşturmaz. Burada önemli nokta, anahtarın bir sanal LAN grubu ile uyum göstermesidir. Yalnızca yönetilen anahtarlar sanal LAN oluşturabilir.

VLAN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Ağ teknolojisinin hızlı ve güvenli olması, kurumlar açısından oldukça önemlidir. VLAN ağları, kullanıcılar açısından güvenli ağ sistemi sunar. Ağ üzerindeki trafiği dengeleyerek, ağdaki trafiği azaltır. Bu durum performansın artmasını sağlar. VLAN kullanımın avantajları şunlardır;

Güvenlik: Veri güvenliği şirketler açısından oldukça önemlidir. VLAN, şirket içi network güvenliğinde önemli rol oynar. Şirkete gelebilecek siber saldırılar engellenir. VLAN kullanılarak ağ üzerinde denetim sağlanır. BT yetkilileri kullanıcılara tam yetki sağlamadığı sürece bir departmandaki kullanıcı diğer ağlara erişemez.

Yüksek Performans: VLAN teknolojisi farklı ağlar üzerinde bant genişliğini artırarak network hızını yükseltir.

Yüksek Verimlilik: VLAN kullanımı ağ yönetimini kolaylaştırmaktadır. Benzer ağ kullanan kullanıcılar aynı VLAN ağı üzerinde çalışır. BT çalışanları VLAN üzerinde bulunan yönlendirici ile gerekli port yapılandırma ayarlarını gerçekleştirir.

https://vardata.com.tr

Bu gönderiyi paylaş


    İletişim & Keşif